Tatlı patates, görünüşü nedeniyle patatese benzeyen ancak patatesten daha şekerli tada sahip olan bir besindir.

tatlı patates, mor patates, sebze, kesme tahtası

1 · Tatlı patates hangi besin ögelerini içeriyor?

Tatlı patates; potasyum, sodyum, kalsiyum, A ve C vitaminlerini içeriyor. Ayrıca tatlı patates, antioksidan bileşenler açısından da zengin bir besindir.

tatlı patates, mor patates, sebze, kesme tahtası

2 · Tatlı patatesin sağlık üzerindeki etkileri neler?

Patatesle kıyaslandığında tatlı patatesin glisemik indeksi daha düşüktür. Bu nedenle tatlı patates; diyabet, insülin direnci ve tiroit hastalıkları ile yaşayan bireyler tarafından dengeli miktarlarda tüketilebilir.

bebek, çocuk, oral dönem, ağız, oral, pika, kalem

Kolay sindirilmesi ve hipoalerjenik yapısı nedeniyle tatlı patates, bebek beslenmesinde kullanılabiliyor.

mutfak, yemek, siyah, kadın, bakır tas, tarif,

3 · Tatlı patates nasıl pişirilmeli?

Diğer pek çok besin gibi tatlı patates de pişirilebiliyor, fırınlanabiliyor veya püre yapılabiliyor. Tatlı patatesin haşlanması, vitamin kayıplarına yol açıyor. Bu nedenle tatlı patatesi iyice yıkayarak çiğ olarak tüketebilirsiniz.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Diyetinizdeki 1 orta dilim ekmek (40 gram) yerine yine 1 orta adet (130 gram) tatlı patates kullanabilirsiniz. Konu hakkında geniş bilgi almak için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

139 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 7 yıl önce başlayarak 10.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir