Acur; kabuğu çizgili ve çoğunlukla tüysüz bir sebzedir. Kabakgiller familyasına mensup olan acur, salatalık çeşidi olarak düşünülse de gerçekte kavun varyetesidir.

acur, acur salatalık, salatalığa benzeyen sebze, hıyara benzeyen bitki

Bazen düz bazen de bazen yay gibi bükülerek büyüyen acurun boyu 1 metreye kadar uzayabiliyor.

acur, acur salatalık, salatalığa benzeyen sebze, hıyara benzeyen bitki

Acur; diyet lifi, C vitamini, K vitamini, kalsiyum ve potasyum bakımından zengin bir besindir.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Enerji değerinin düşük olması ve diyet lifi açısından zengin olması yönüyle acur, ağırlık kaybetmeyi hedefleyen ya da obezite ile yaşayan bireylerin salatalarına ekleyebilecekleri sebzelerden biridir. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

625 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 7 yıl önce başlayarak 10.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir