Salvia otu olarak da bilinen adaçayı eski çağlardan beri ilaç, aromaterapi ve kozmetik alanlarında kullanılıyor. 

adaçayı, bitki, bitkisel, yeşil, sağlık, doğa

Adaçayının faydaları arasında:

bitki çayı, demleme

Adaçayı her ne kadar yıllardan beri şifalı bir bitki olarak biliniyor olsa da tüketiminde aşırıya kaçılmaması gerekiyor. Adaçayı tüketiminin sakıncalı olabileceği durumlar:

 • Serviks kaslarını uyardığı ve süt üretimini azalttığı için gebelerin ve emziren annelerin adaçayını tüketmesi sakıncalıdır.
 • Aşırı miktarda tüketildiğinde kan basıncını yükselttiği, karaciğer ve sinir sistemine zarar verdiği bilinen bazı adaçayı türlerinin fazla tüketilmemesi öneriliyor.
 • Diyabet ve alzheimer ilaçları ile birlikte tüketimi önerilmiyor.
 • Küçük çocuklarda adaçayı tüketiminin sağlık problemlerine yol açabileceği biliniyor.

oyuncak, kadın, hamile, gebe

Bir fincan sıcak suya 1,5-2 gram kadar adaçayı yaprağı ekleyerek hazırlayabileceğiniz adaçayını saklama koşullarına dikkat edin: Paketlenmemiş ve etiket bilgisi olmayan adaçayının tüketimini tercih etmeyin.

Adaçayı tüketiminizi günde 2 fincanla sınırlandırmaya özen gösterin. Daha kapsamlı bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler dilerim.

  522 kez okundu

  Diyetisyen Beyza Çulha

  Mesleki eğitimlerini ve saha çalışmalarını başarıyla tamamlayarak Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden yüksek onur derecesiyle mezun olan ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde Tıbbi Fizyoloji alanında yüksek lisans eğitimine devam eden Diyetisyen Beyza Çulha danışanlarını online olarak takip ediyor.

  0 yorum

  Bir yanıt yazın

  Avatar placeholder

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir