Hayatımızın doğal akışını beklenmedik şekilde bozan travmatik yaşantılar yoğun stres yaratıyor. Travmatik yaşantılardan olan doğal afetler sonrasında da ortaya çıkan stres tepkilerini herkes yaşıyor ve bu tepkilerin normal olduğu biliniyor.

erkek, üzüntü, stres, ağlamak, destek, stres

Bu tepkiler doğal olarak zamanla azalıyor. Afet sonrasında hayata uyum sağlamak için yapabileceğiniz şeyler bulunuyor.

afet, deprem, afetzede, deprem sonrası, eller, destek, yardım, dostluk, yakınlar

Yalnız değilsiniz. Bu olaydan sizin gibi birçok insanın etkilendiğini ve herkesin benzer duygulara sahip olabileceğini hatırlayın. Yaşadığınız olayı, ilk günlerde kabullenmekte zorlanabilirsiniz ancak zamanla olayı kabul etmeniz kolaylaşacaktır.

afet, deprem, afetzede, deprem sonrası, destek, ders, öğrenci, yardım, etüt, öğretmen

Yalnız kalmayın. Eş, dost, arkadaşlar ve sevdiklerinizle bir araya gelebilir ve birlikte zaman geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki çocuklarla sohbet edebilir ve oyun oynayabilirsiniz. Duygularınız hakkında konuşmaktan çekinmeyin, hissettiklerinizi paylaşabilirsiniz.

afet, deprem, afetzede, deprem sonrası, yakınlar, dostluk, destek, yardım, sosyal destek, iyleşme

Çevrenizdeki diğer insanlara destek olmaya çalışın. Yardımlaşmak size de iyi gelecektir. Gelecekte kendiniz ve sevdikleriniz için neler yapabileceğinizi planlayabilirsiniz.

afet, deprem, afetzede, deprem sonrası, din, inanç, ibadet, ruhani, dua, rutin

Kendinizi çadıra veya eve kapatmak yerine dışarı çıkabilir, hava alabilir, kısa yürüyüşler vb. aktiviteler yapabilirsiniz. Dini inancınıza göre dua edebilir ve dini vecibelerinizi yerine getirebilirsiniz.

içme suyu, su

Elinizden geldiğince daha önce günlük hayatta sürdürdüğünüz rutinleri yapmaya devam edebilirsiniz. Uyku düzeninize ve beslenmenize dikkat edin.

ilaç, tıbbi, hap, su, medikal, afet, deprem, afetzede, deprem sonrası

Yaşadığınız olaylardan sonra fiziksel ve ruhsal tepkileriniz için ilaç (ağrı kesici, uyku ilacı gibi) kullanma ihtiyacı hissediyorsanız, öncelikle bir hekime başvurun ve ilaçlarınızı doktor kontrolünde kullanın.

afet, deprem, afetzede, deprem sonrası, destek, aile, yakın, eller, yardım, sosyal destek

Bu dönemde doğru ve güvenilir kaynaklardan bilgi edinmeye özen gösterin. Bölgenizde bulunan kurum ve kuruluşlardan destek almaya çalışın. Yaşadığınız duygusal tepkilerin zor olsa da doğal ve geçici olduğunu unutmayın.

Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü • Afet ve Acil Durumlar Sonrasında Yetişkinlerin Tepkileri
374 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir