Güney Afrika’ya özgü tıbbi bir bitki olan ve bu coğrafyada umckaloabo adıyla bilinen Güney Afrika sardunyası (Pelargonium sidoides) ülkemizde genellikle Afrika sardunyası ismiyle anılıyor.

Pelargonium sidoides (Umkaloabo, Güney Afrika sardunyası)

Pelargonium sidoides (umckaloabo, Güney Afrika sardunyası)

Soğuk algınlığı, akut bronşit ve grip gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarında kullanılan ilaçlarda umca isimli hammadde Afrika sardunyasından elde ediliyor.

Pelargonium sidoides (Umkaloabo, Güney Afrika sardunyası)

Pelargonium sidoides (umckaloabo, Güney Afrika sardunyası) içeren besin takviyesi

Afrika sardunyasıyla ilgili yapılan klinik çalışmalar neler gösteriyor?

  • Afrika sardunyası üst solunum yolları enfeksiyonlarında görülen balgam ve göğüs ağrısı şikâyetlerinde belirgin bir azalma¹ sağlıyor.
  • Afrika sardunyasının öksürük semptomunu üzerinde asetil sistein  kadar etkili bir mukolitik olduğu¹ belirtiliyor.
  • Akut maksiler sinüzit tedavisinde Afrika sardunyasının yararlı etkileri bulunuyor.

Bağışıklık sistemini uyaran Afrika sardunyası hem virüsler hem de soğuk algınlığına yol açan bakteriler üzerinde orta derecede anti-bakteriyel etkinlik¹ gösteriyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Afrika sardunyasının besin takviyesi olarak kullanımına yönelik güvenilirlik, yan etki profili ve ilaç etkileşimleri üzerinde derinlemesine çalışmalar yapılması gerekiyor. Konu hakkında geniş bilgi için hekiminizle, eczacınızla ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Keyifli ve sağlıklı günler diliyorum.

¹erdemyesilada.com/tr/enfeksiyonlara-karsi-ne-yapilmali-a
595 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir