Ağırlık kaybı, toplumda çoğunlukla kilo kaybı ifadesiyle kullanılıyor. Vücut ağırlığında azalmayı ifade eden ağırlık kaybı, diyet ve egzersiz gibi istemli (gönüllü, planlı) veya hastalık gibi istem dışı (gönülsüz, planlanmamış) durumlardan kaynaklanabiliyor.

tartı, baskül, kilo alma, obezite, kantar, ölçüm, analiz, sanah, uyanma, günaydın

İstemsiz ağırlık kaybı örnekleri arasında kanserle ilişkili ağırlık kaybı, emilim bozuklukları ve kronik inflamasyon (romatoit artrit, IBS, Crohn hastalığı, pankreatit) yer alıyor.

diyetisyen, murfak, avokado, bıçak, kesme tahtası, yemek hazırlama

Uzman diyetisyen gözetiminde ağırlık kaybı yaşayan vakaların çoğunda bu düşüş vücut yağının azalmasından kaynaklanıyor. Profesyonel destek almayan bireyler aşırı miktarda ağırlık kaybettiklerinde vücut proteinleri ve yaşamın devamı için gereken diğer maddeler vücutta tehlikeli miktarlara düşebiliyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Vücut ağırlığınızı -hızlıca- azaltmak ve ideal ağırlığınıza ulaşmak istediğinizi biliyorum. Yıllar içinde oluşan hatalı beslenme alışkanlıklarını bir çırpıda değiştirmek, hele ki 3-7 günlük şok diyetlere bel bağlamak doğru değildir. Beslenmenizi diğer faktörlerle birlikte ele alarak yaşam biçiminizi değiştirmeye odaklanın. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1.267 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir