Ağustos ayında sağlıklı beslenmenin yolu daha lezzetli, besin içeriği zengin, zirai ilaçlar ve hormonlardan uzak besinleri seçmekten geçiyor.

pazar, market, alışveriş, soğan, havuç

Doğal tarım kaynaklarının değişmesi, seracılığın gelişmesi, ithal ürünlerin artması ve besinleri işleme yöntemlerinin gelişmesi; ekolojik tarımı, hangi meyvenin ve sebzenin hangi mevsime ait olduğunu bile ne yazık ki unutturmuş durumdadır. Günümüz dev marketlerinde neredeyse tüm meyve ve sebzeleri raflarda sağlıksız olduğu kadar lezzetsiz şekilde dört mevsim görüyoruz.

Domates, tarla domatesi, domates yetiştirme

Herhangi bir kronik hastalığınız yoksa ağustos ayında besin değeri daha yüksek, daha ucuz, daha lezzetli ve muhtemelen kimyasal içeriği daha düşük aşağıdaki besinleri uzman diyetisyeninize danışarak tüketebilirsiniz:

ananas, kabuklu ananas, tropik meyve

Ağustos ayı meyveleri

Bu meyveleri diyabet, insülin direnci ve tiroit hastalıklarınız yoksa ağustos ayı dışında da reçel yaparak uzman diyetisyeninizin önereceği ölçüde tüketebilirsiniz.

üzüm, salkım, grape

Ağustos ayı sebzeleri

Bu besinleri mevsiminde dondurmanız koşuluyla ağustos ayı dışında da uzman diyetisyeninize danışarak tüketebilirsiniz. Eğer hipertansiyonunuz, tiroit ve böbrek hastalıklarınız yoksa konserve edilmiş şekilde tüketebilirsiniz.

Ağustos ayında taze meyve ve sebze seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Marketten veya pazardan alışveriş yaparken meyvelerin iri ve gösterişli olanlarını seçmek yerine; küçük ve düzgün görünümlü olanlarını tercih edin. Ayrıca kısmen de olsa çürüksüz, pörsümemiş, sulu, geleneksel şekilde kendine has kokusunu kaybetmemiş olmasına dikkat edin.

Su, içme suyu, soğuk su, meyveli su, yeşil elmalı su, maden suyu, soda

Yeşil yapraklı sebzelerin ve otların yaprakları bol ve canlı; patatesin nodüllenmemiş, yeşillenmemiş ve çillenmemiş olanlarını; fasulyenin ise kırıldığında gevrek ses çıkartan ve kılçıksız olanlarını tercih etmenizi öneriyorum.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Ağustos ayında uygun miktarda su tüketerek sıvı dengenizi sağlamayı unutmayın. Ağustos ayının sağlık, başarı, mutluluk ve huzur getirmesi dileği ile…

3.544 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

5 yorum

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız · 20 Ağustos 2019 13:34 tarihinde

Nesrin Hanım merhaba.
Mısır, besin bileşimi bakımından ekmek yerine geçen sınıflandırmada yer almaktadır. Mısırın aşağıda yer alan çeşit ve miktarları, 1 ince dilim ekmek yerine geçmektedir:
* 2 yemek kaşığı (20 g) kuru mısır
* Yarım kase (60 g) haşlanmış mısır
* 1 küçük adet (100 g) koçan mısır
* 2 su bardağı (20 g) yağsız patlamış mısır

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız · 20 Ağustos 2019 14:52 tarihinde

Merhaba Gülsüm Hanım,
Potasyum içeren besinler, ödem atımını desteklemektedir. Sarı kirazda yoğunlukla beta-karoten dediğimiz A vitaminin öncü maddesi, C vitamini ve folik asit bulunuyorken bir miktar potasyum da içermektedir. Ödem atımına destek olabilecek besinler için en yakın Diyetisyene başvurmanızı öneriyorum.

Melike UYSAL · 12 Ağustos 2020 09:03 tarihinde

Kirazda ödem yapmazmı

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir