Modern yaşam pek çok avantajla birlikte dezavantajlar da getiriyor. Hava kirliliği, tütün kullanımı ve hatalı beslenme, sağlığı olumsuz etkiliyor. Sağlıklı yaşamın devamı için ise akciğer hastalıklarından korunmak çok önemli…

Nefes egzersizi, nefes koçu, doğru nefes alma, soluk alıp verme, stres egzersizleri

Akciğer sağlığınızı desteklemek için öncelikle kullanıyorsanız tütün ürünlerinden vazgeçmelisiniz. Sonrasında fiziksel aktiviteyi yaşamınızın bir parçası hâline getirmeli, hemen arkasından da yeterli ve dengeli beslenme alışkanlıkları edinmelisiniz.

kordiseps, fitoterapi, beyaz, kase, takviye

Sağlıklı beslenme adımını uygun besin takviyeleri ile güçlendirebilirsiniz. Akciğer sağlığınızı destekleyebilecek besin takviyelerine göz atalım:

  • C, D ve E vitaminleri: Kirli hava ve sigara dumanı gibi olumsuz çevre koşulları, antioksidan vitaminlere olan gereksinimi artırıyor.
  • Magnezyum, çinko ve selenyum mineralleri: Yapılan çalışmalar sigara içen bireylerde bu minerallerin KOAH olarak kısaltılan kronik obstüktif akciğer hastalığı riskini azalttığını gösteriyor.
  • Omega 3: Bu yağ asitleri astım ve KOAH gibi akciğer hastalıklarına karşı yararlı etkiler gösteriyor.
  • Zerdeçal: İçerdiği kurkumin isimli aktif bileşen sayesinde zerdeçal, akciğer fonksiyonlarını destekliyor.
  • NAC: Özellikle KOAH hastalığında NAC olarak kısaltılan n-asetil sistein takviyesi, akciğer kapasitesini artırıyor ve nefes alımını kolaylaştırıyor.

Konuya ilişkin geniş bilgi için göğüs hastalıkları uzmanınızla, eczacınızla ve diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

570 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir