Adını İspanya, İtalya, Türkiye, Fransa, Hırvatistan ve Yunanistan gibi Akdeniz ülkelerinin beslenme biçimlerinden alan Akdeniz diyeti; tahıl, meyve, sebze, baklagil ve yağlı tohum tüketimine dayanıyor. Dengeli miktarlarda kırmızı et ve alkol içeren bu diyette su ürünlerine geniş yer veriliyor.

fava, bakla mezesi, Türk favası

Yüksek oranlarda antioksidan bileşen ve posa, düşük miktarda kalori ve doymuş yağ asidi içeren Akdeniz diyetinin obezite, tip 2 diyabet, Alzheimer, kanser ve kalp-damar hastalıklarında yararlı etkileri bulunuyor.

diyet, beslenme tabağı, zayıflama desteği, sağlıklı beslenme

Beslenme ve Diyet Danışmanlığı

Üç ana öğünle birlikte bir ya da iki ara öğün bulunan ve uygulaması en kolay beslenme stillerinden biri olan Akdeniz diyeti her yerde kolaylıkla bulunabilen şu besinlerden ve uygulamalardan oluşuyor:

Haşlama, fırınlama ve buharda pişirme gibi sağlıklı yöntemlerin kullanıldığı Akdeniz diyeti kişinin sağlık durumuna, vücut kompozisyonuna, hedeflerine ve gereksinimlerine göre diyetisyen tarafından planlanıyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Yaşam boyu uygulanabilen bu diyet, ağırlık kaybetmek amacıyla da tercih edilebiliyor. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Keyifli ve sağlıklı günler diliyorum.

234 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »