Alkali diyet, hidrojen peroksitozon gibi uygulamalarla ve alkali (asit oranı düşük) besinlerin tüketilmesiyle hem vücuda oksijen sağlandığını hem de vücuttaki asit yapıların nötralize olduğunu¹ iddia ediyor.

ejder meyvesi, meyveler, smoothie, rengarenk beslenme, çilek

Bununla beraber erime noktası düşük² alkali bir metal olan sezyumun alkali yaşamda önemli bir yer tuttuğu da iddialar arasında…

Cs, sezyum, sezyum minerali

Alkali metaller grubuna ait kimyasal bir element olan sezyum, tr.wikipedia.org/wiki/sezyum

Bir çözeltinin asitlik (ya da bazlık yani alkalilik) derecesini ölçen birim pH (power of hydrogen, hidrojenin gücü) olarak isimlendiriliyor. İnsan kanı kusursuz bir dengede asitlik oranına sahip, pH değeri 7,4’te neredeyse sabit olarak bulunuyor.

kan şekeri, hasta, yatalak, hastane, ameliyat, operasyon, damar yolu

Alkali diyetin uygulanması ya da asidik besinlerin diyetten çıkartılması kanın pH değerini değiştirmiyor. Bu diyet ancak idrarın pH değerini etkiliyor.

kırmızı et, dana eti, sofra, sunum, bergamot, narenciye

Kırmızı et, tavuk, hindi, balık, yumurta, ekmek ve tahıl içeren besinler idrarın alkali yapısını azaltıyorken (idrarın pH değerini düşürüyorken) çoğu meyve ve sebze bunun tam tersi etkinlik gösteriyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Kırmızı etin az, sebzelerin ve meyvelerin ise fazla miktarda bulunduğu bir diyetin sağlıklı olduğu ortada… Ancak bu diyetin iddiaları sonucunda ortaya çıkan bilimsel gerçekler gösteriyor ki idrar asiditesinin az ya da fazla olması kanseri, obeziteyi ya da diğer kronik hastalıkları önlemiyor veya tedavi¹ etmiyor. Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme ve fazlası için uzman diyetisyeninize başvurun. Sağlıkla kalın.

¹Schwarcz, J. (2013). Günde bir elma: Yediğimiz yiyecekler hakkında efsaneler, yanlış bilinenler ve gerçekler. (Çev. Alpöz, R.), NTV yayınları
²tr.wikipedia.org/wiki/a28lkali_metal
1.403 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir