Vücuda alınan alkol, sindirim kanalından hızla emiliyor. Öyle ki alkol, tüketildikten 5 dakika sonra kana karışabiliyor. Peki alkol aldıktan sonra hangi besinleri tüketmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

su, matara, içme suyu, spor, susama, içecek

1 • Su

Alkollü içecekler vücuttan sıvı atımına neden oluyor. Bu nedenle gece boyunca ve ertesi gün su tüketiminizi artırmayı ihmal etmeyin. Sade maden suyu, ayran, smoothie ve taze sıkılmış meyve suyu da kullanabilirsiniz. Sabah uyandığınızda büyük bir bardak limonlu su tüketmek de yarar sağlayacaktır.

yeşil çay, çay, beyaz çay

2 • Yeşil çay

Yüksek antioksidan kapasitesi nedeniyle 2 kupa yeşil çay, matcha veya beyaz çay tüketmeye çalışın.

havuç, sunum, sebze, tavuk, balık, et, beyaz et, brüksel lahanası, çorba, sosis, beyaz, menü, öğün, sunum, ana yemek, ana öğün

3 • Taze sebzeler

Sebzeler bolca su, vitamin, mineral ve lif içeriyor. Alkol tüketimiyle beraber genellikle besin tüketimi de arttığından ertesi gün mevsim sebzeleri tüketmeye özen gösterin.

kuşkonmaz, yeşil, brokoli, biber, avokado, kale

4 • Taze meyveler

Portakal, muz ve avokado gibi potasyum içeriği yüksek olan meyveleri ara öğününüze ekleyin. Potasyum, lenf dolaşımını düzenleyerek alkolün vücuttan atılmasına destek oluyor.

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Alkolün fazla tüketilmesi karaciğer üzerinde tahribata ve kalsiyum, magnezyum, çinko, folik asit, B1, B2, B3, C vitamini eksikliğine neden olduğunu hatırlatarak tüketimi konusunda uzman diyetisyeninizle görüşmenizi öneriyorum. Sağlıkla kalın.

332 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir. Şenol YILDIZ, Eskişehir Gündem Gazetesi'nde ve LabMedya Dergisi'nde yazarlık yapmaktadır.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir