eighteen plus age limit sign, 18+ yaş, erişkin içerik, on sekiz yaş ve üzeri içerik, alkolle ilgili yazı, içki, bira, şarap, likör, cin, rakı, viski, votka, tekila

Alkol ürünleri hakkında bilgiler içeren bu yazı sadece 18 yaşından büyük kişiler için hazırlanmıştır. Okuyucuları bilgilendirmek amacıyla, herhangi bir kâr ve reklam amacı gütmeyen bu içerik 4250 sayılı ispirto ve ispirtolu içkiler inhisarı kanununun altıncı maddesine uymayı kabul ve taahhüt etmektedir.

Vücuda alınan alkol sindirim kanalından hızla emiliyor. Öyle ki alkol tüketildikten 5 dakika sonra kana karışabiliyor. Peki alkol aldıktan sonra hangi besinleri tüketmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

su, matara, içme suyu, spor, susama, içecek

1 • Su

Alkollü içecekler vücuttan sıvı atımına neden oluyor. Bu nedenle gece boyunca ve ertesi gün su tüketiminizi artırmayı ihmal etmeyin. Sade maden suyu, ayran, smoothie ve taze sıkılmış meyve suyu da kullanabilirsiniz. Sabah uyandığınızda büyük bir bardak limonlu su tüketmek de yarar sağlayacaktır.

yeşil çay, çay, beyaz çay

2 • Yeşil çay

Yüksek antioksidan kapasitesi nedeniyle 2 kupa yeşil çay, matcha veya beyaz çay tüketmeye çalışın.

havuç, sunum, sebze, tavuk, balık, et, beyaz et, brüksel lahanası, çorba, sosis, beyaz, menü, öğün, sunum, ana yemek, ana öğün

3 • Taze sebzeler

Sebzeler bolca su, vitamin, mineral ve lif içeriyor. Alkol tüketimiyle beraber genellikle besin tüketimi de arttığından ertesi gün mevsim sebzeleri tüketmeye özen gösterin.

kuşkonmaz, yeşil, brokoli, biber, avokado, kale

4 • Taze meyveler

Portakal, muz ve avokado gibi potasyum içeriği yüksek olan meyveleri ara öğününüze ekleyin. Potasyum lenf dolaşımını düzenleyerek alkolün vücuttan atılmasına destek oluyor.

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Alkolün fazla tüketilmesinin karaciğer üzerinde tahribata ve kalsiyum, magnezyum, çinko, folik asit, B1, B2, B3, C vitamini eksikliğine neden olduğunu hatırlatarak geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşmenizi öneriyorum. Sağlıkla kalın.

1.382 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir