Popülerliği son on yılda katlanarak artan altın çilek (goldenberry, cape gooseberry, Physalis peruviana); meyve suyu, şurup, sos ve marmelat yapımında kullanılan tıbbi ve aromatik bitkidir.

goldenberry, cape gooseberry, Physalis peruviana, altın çilek

Altın çileğin tıbbi etkileri neler?

  • Altın çileğe sarı rengini veren karotenoit bileşenleri ile fenolik içeriği altın çileğin antioksidan etkinlik göstermesini¹ sağlıyor.
  • Kan şekerini hafif düzeyde düşürücü etkinlik gösterebiliyor.
  • Altın çilekten elde edilen meyve suyunun görme duyusu üzerinde olumlu etkilerinin bulunduğu düşünülüyor.

Bunlarla birlikte bazı deneysel çalışmalar altın çileğin karaciğer harabiyetini (karbon tetraklorür ve asetaminofen nedenli karaciğer toksisitesi) önleyici² etkisi bulunduğunu gösteriyor.

goldenberry, cape gooseberry, Physalis peruviana, altın çilek

Altın çilek ağırlık kaybını destekliyor mu?

Altın çileğin ağırlık kaybını desteklediğini iddia eden çok sayıda internet sitesi bulunuyor olsa da bu bitkinin ağırlık kaybı üzerindeki etkilerine yönelik yeterli sayıda bilimsel çalışma bulunmuyor. Obezite ile yaşayan ya da ağırlık kaybını hedefleyen bireylerin uzman diyetisyenleri ile görüşmelerini öneriyorum.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Biz diyetisyenler her defasında mucize etkisine sahip bir bitkinin, besinin ya da uygulamanın bulunmadığını belirtiyoruz. Altın çilek bunlar içinde güzel bir örnek…

¹erdemyesilada.com/tr/article/desc/54165/altin-cilek-efsanesi.html
²ntv.com.tr/saglik/altin-cilek-mucizevi-degil
1.237 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir