Türkiye Psikiyatri Derneği, kaygı bozukluğunun yaşam boyu görülme sıklığını %5-6 olarak açıklıyor. Başka bir ifadeyle ülkemizdeki her 100 kişiden 5’i ya da 6’sı yaşamlarının herhangi bir zamanda kaygı bozukluğu¹ yaşıyor.

panik-kaygi-korku-atak-panik-atak-kadin-goz-yesil

Tükettiğiniz bazı besinlerin kaygıyı (anksiyeteyi) tetiklediğini biliyor muydunuz? Kaygı düzeyinizi artırabilecek dört besin ve bunların yerine tüketebileceğiniz alternatifler için içeriğimi okumaya devam edin.

alkol, içki, alkollü içecek, gece, sosyalleşme, aleme akma, kız kıza, sohbet, bar, gece kulübü, eğlence

1 · Alkol

Alkol özellikle sosyal kaygıyı bastırmak amacıyla sıklıkla kullanılıyorsa da aslında durumu daha da kötüleştirebiliyor. Alkol hem dehidrasyona neden oluyor yani vücudu susuz bırakıyor hem de uyku düzenini bozuyor. Bu yönüyle alkolün kaygı semptomlarını tetikleyebildiği² belirtiliyor.

smoothie, telefon, limon, içecek, alkol

Alkol hiçbir besinle ikame edilemiyor. Yine de alkol almaktan kendinizi alıkoyamıyorsanız alkolsüz bira veya düşük alkol derecesine sahip kokteyller tüketmeyi deneyebilirsiniz.

frappe, instant soğuk kahve

2 · Kafein

Kaygı söz konusu olduğunda kafein yarardan çok zarar veriyor² olabilir. Yüksek miktarda (400 mg/gün) kafein hem kaygı düzeyini artırıyor hem de serotonin üretimini azaltarak duygu durumunu daha da kötüleştirebiliyor.

papatya, mayıs papatyası, bitkisel, bitki çayı, aromatik

Sıcak çikolata, kola, çay ve kahve gibi kafein içeren içecekler yerine mayıs papatyası, nane, lavanta ya da melisa çayları tüketebilirsiniz.

çikolata, şeker, tatlı, kaçamak, donat, sağlıksız

3 · İlave şeker

Tükettiğimiz pek çok besinde şeker doğal olarak bulunuyor. Ancak paketli ticari ürünlerin içerdiği ilave şeker, kan glukozunu hızlıca yükseltip aniden düşürerek kaygı semptomlarını artırıyor.

Sağlıklı diyet, kesme tahtası, kivi, muz, domates, kabak çekirdeği, meyveler, hazırlık

Şekerlemeler, ketçap, hazır salata ve makarna sosları ile kahvaltılık gevrekler yüksek miktarda ilave şeker içeriyor. Bunlar yerine taze ve kuru meyvelere, rengarenk sebzelere ve stavia bitkisine tabağınızda daha çok yer açın!

beyaz un, buğday unu, rafine un, işlenmiş ekmek unu

4 · Rafine karbonhidratlar

Diyet posası, vitaminler ve mineraller açısından fakirleştirilmiş gıdalar olan rafine karbonhidratların obezite, insülin direnci, diyabet ve kalp-damar hastalıkları riskini artırdığı biliniyor. Ayrıca rafine karbonhidratlar kaygı ve depresyon ile ilişkilendiriliyor.

yulaf, yulaf lapası, yulaf ara öğün, tam tahıl, lif, posa

Beyaz ekmek, beyaz pirinç, makarna, hamur işleri, kahvaltılık gevrekler, kola ve meşrubatlar yerine tam buğday unundan yapılan ekmekleri, yulafı, kinoayı ve esmer pirinci deneyin.

Eskişehir Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Alkol, kafein, ilave şeker ve rafine karbonhidrat tüketiminizi gözden geçirmenizi ve etiket okuma alışkanlığı kazanmanızı öneriyorum. Kaygı bozukluğuna sahip olduğunuzu düşünüyorsanız psikiyatri hekimiyle veya psikologla görüşebilirsiniz. Sağlıkla kalın.

¹psikiyatri.org.tr/halka-yonelik/25/yaygin-kaygı-bozuklugu
²healthline.com/health/mental-health/surprising-foods-trigger-anxiety
1.321 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir