Gerçek veya algılanan bir belirsizlikle karşı karşıya kaldığımızda ortaya çıkan anksiyete çoğumuz için zorlayıcı olabiliyor. Bazı teknikler anksiyetenin getirdiği yükü hafifletmeye yardım edebiliyor.

plan, defter, boş, sayfa, kalem, beyaz, incele, kayıt, günlük

• Anksiyetenin varlığını kabul edin

Birçok kişi duygularını fark edemiyor. Yaşadığınız duyguyu fark edip tanımlamak onu yönetmeyi kolaylaştıracaktır. Anksiyetenin sizde ne gibi değişiklikler yarattığını fark ederek onun doğal bir duygu olduğunu kabul edin.

düşün, planla, oku, kadın, dış mekan, açık hava, anksiyete, odaklanma, kitap

• Olası kaynağı belirleyin

Gerçek olaylar ve tehditler kadar hatalı düşünceler de anksiyeteyi tetikleyebiliyor. Gelecekte sizi bekleyen tehditler gerçek mi yoksa zihninizdeki senaryolardan mı ibaret? Kaynağı belirlediğinizde anksiyetenizi yönetmek için büyük bir adım atmış olursunuz.

paylaş, kadınlar, piknik, kitap, oku, retro, eski, açık hava

• Deneyiminizi paylaşın

Sosyal destek almak sıkıntıları aşmak için önem arz ediyor. Siz de anksiyete düzeyiniz arttığında düşüncelerinizi ve hislerinizi yakınlarınızla  paylaşabilirsiniz. Böylece yakınlarınız sizinle daha kolay empati kurabilir ve yanınızda olabilir.

gevşe, rahatla, yoga, lotus, huzur, yeşil, kadın, şükran, dua, siyah

• Rahatlamaya çalışın

Anksiyete ile birlikte yaşadığınız bedensel belirtiler yorucu olabiliyor.  Nefes egzersizi, aşamalı kas gevşetme ve imajinasyon teknikleriyle zihninizi rahatlatırken bedeninizi de dinlendirebilirsiniz.

incele, büyüteç, plan, kalem, anksiyete

• Kaygı zamanı belirleyin

Aklınızdan geçen anksiyete yüklü düşünceler sizi gün içinde çok rahatsız ediyorsa kaygı zamanı tekniğini kullanabilirsiniz. Anksiyeteli düşüncelerinizi ele alacağınız bir zaman aralığı belirleyin (21.00-21.30 gibi). Gün içinde aklınıza gelen düşüncelere fazla odaklanmadan not alarak onları belirlediğiniz kaygı zamanında ele alın.

piknik sepeti, sağlıklı beslenme, sepet, kır gezisi, kırmızı biber, limon, alışveriş, organik beslenme

• Yaşam biçiminizi düzenleyin

Anksiyetenin zihninizde ve bedeninizde bıraktığı olumsuz etkiyi rahatlatmak için yeterli uyumaya, egzersiz yapmaya ve dengeli beslenmeye özen gösterin.

kasım ayı meyve ve sebze takvimiHayat belirsizliklerle dolu ve muhtemelen bu belirsizlikler son bulmayacak. Bu nedenle yukarıdaki teknikleri aşamalı olarak hayatınıza dahil edip düzenli şekilde uygulamanız anksiyetenizi yönetmenize yardımcı olacaktır.

Psikolog Cenk UMUR

Psikolog • Cenk UMUR

Anksiyeteyi yoğun şekilde yaşadığınız için günlük işlerinizi halletmekte zorluk yaşıyorsanız anksiyete bozukluklarından birine sahip olabilirsiniz. Bu durumda psikiyatri hekimine muayene olduktan sonra psikolog desteği alabilirsiniz.

713 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir