Antibiyotikler, bakterileri öldüren yahut çoğalmasını engelleyen ilaçlardır. Günümüzde farklı mekanizmalar üzerinden etki eden çok sayıda antibiyotik bulunuyor. Yine aynı etken maddeye sahip fakat farklı ilaç firmalarının ürettiği antibiyotikler de mevcuttur.

ilaç, ilaçlar, hap, kapsül, takviye, besin desteği, gıda takviyesi, antibiyotik, ilaç etkileşimleri

Antibiyotik kullanımı ile ilgili halk arasında bazı hatalı söylemler vardır. Eksik ve hatalı bilgiler sonucu antibiyotiklerin gereksiz kullanımıyla antibiyotik direnci toplumda oldukça yaygın hale gelmiştir.

erkek, adam, yalnız, tek, yeşil, hayal, yoksunluk, ilaç

Antibiyotikler vücuttaki bakterilerle savaş halinde iken hastayı enfeksiyonlara ve bu enfeksiyonların vücutta vereceği hasara karşı koruyor.

ilaç, ilaç kutusu, hafta, günler, psikiyatrik ilaç

Peki antibiyotik gerekmediği halde kullanmak ne gibi sonuçlar doğuruyor? Bilindiği gibi bağırsaklarımızda yaşayan ve vücudumuz için gerekli olan faydalı bakteriler bulunuyor. Bu bakterilerin; bağışıklık sistemi ve kanama sonrası pıhtılaşma üzerinde önemli etkileri var.

hastalanan çocuk, kız çocuğu, soğuk algınlığı, ateş, üşütme

Yapılan çalışmalarda bağırsaklardaki 40 trilyon civarında mikroorganizmanın; obezite üzerindeki etkisinden, ürettikleri biyokimyasal maddeler sayesinde karar ve davranışlarınıza kadar pek çok mekanizma üzerine etkisinden de bahsediliyor. Antibiyotiklerin gereksiz kullanımı da yararlı bakterilerin kaybı  ve doğal olarak bu bakterilerin vücutta yaptığı olumlu etkilerin de kaybıyla sonuçlanmaktadır.

ilaç, hap, kapsül, farmakoloji, eczacı, besin desteği, önlük, sağlıkçı, mavi, eldiven

Uzun dönem antibiyotik kullanan hastaların birçoğunda gelişen antibiyotik direnci sebebiyle bakteriler, kullanılan antibiyotikleri tanıyıp bu antibiyotiklere direnç genlerini birbirlerine aktarmakta; sonuç olarak kullanılan antibiyotikler etkinlik göstermemektedir. Bunun da doğal sonucu olarak enfeksiyonlara yatkın ve dirençsiz kalan bireylerde bağışıklık düşmekte, hastalıklar daha sık oluşmaktadır.

Paraselsus, paraselsiyüs, paracelsus

Görsel1 · “İlacı zehirden ayıran dozudur.”  Paracelsus

Bu sebeple bilinçli ilaç kullanımına dikkat edin ve size özel olarak reçete edilmeyen ilaçları almayın. Çok ilaç yazan doktorun iyi doktor olduğu algısı doğru değildir.

diyetisyen, diyet yazan doktor, beslenme uzmanı, diyetetik uzmanı, beslenme uzmanı

Antibiyotikler diş hekimliği açısından belli başlı durumlarda başvurduğumuz ilaçlardır. Hastalarda;

  • Sistemik etki dediğimiz ateş, lenfadenopati, üşüme, titreme, nabız artışı gibi durumlarda,
  • Selülit gibi yaygın ve drene edilemeyen yüz şişliklerinde,
  • Trismus dediğimiz ağız açıklığında kısıtlanmaya sebep olan durumlarda,
  • Ostemiyelit dediğimiz kemik iltihaplarında,
  • İmmün sistem bozukluklarında,
  • Avulsiyon dediğimiz çene kemiğinden dişin ayrıldığı durumlarda ve yine çene kemiğinin kırıklarında,
  • İnatçı endodontik enfeksiyonlarda,
  • Profilaksi amaçlı ve bunun gibi özel durumlarda antibiyotikler diş hekimleri tarafından reçete edilmektedir.

ateş, vücut sıcaklığı, soğuk algınlığı, nezle, grip, humma, ateşli, üşütme, hastalanma, akut hastalık, iltihap,

Antibiyotiklerin ağrı kesici özelliği bulunmaz. Ağrı kesiciler farklı kategoride bir ilaç türüdür ve antibiyotiklerden ayrı olarak reçete edilirler.

enerji, saat, akıllı bileklik, kalori yakma, yürüyüş, adım sayar, adımsayar, pedometreler

Antibiyotikler saatlerine dikkat edilerek kullanılması gereken ilaç türleridir. Pek çok antibiyotik sabah ve akşam olarak iki doz şeklinde ağızdan alınır. Bu dozların saatlerine dikkat ederek kullanmak önemlidir. (Sabah saat 8’de alındıysa akşam saat 8’de alınması gibi). Bunun yanında iğne şeklinde intramusküler (kas içi enjeksiyon) yolla da antibiyotik uygulamaları vardır.

reçetelik, ilaç, steteskop, konsültasyon, hekim, doktor, muayene, klinik, yazı, tavsiye, danışmanlık

Antibiyotik kullanımı gerekliliği konusunda diş hekiminize başvurmanız ve reçete edilen antibiyotikleri düzenli olarak kullanmanız yarar görmenizi sağlayacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

1upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/25/Aureolus_Theophrastus_Bombastus_von_Hohenheim_%28Paracelsus%29._Wellcome_V0004455.jpg
2.366 kez okundu

Diş Hekimi Meryem Çoban

Meryem Çoban, 2018 yılında Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldu. Özel muayenehanede görev yaptıktan sonra devlet hastanesi bünyesinde diş hekimliği yapan Meryem Çoban, Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir