Bazı danışanlarım, “bağımlılık yapan ve hasta olmaktan daha kötü duruma getiren psikiyatrik ilaçları kullanmak istemedikleri için” bana başvurduklarını ifade etseler de ilaç tedavisini gerektiren durumlar vardır.

ilaç, hap, kapsül, antibiyotik, multivitamin, mineral, besin desteği, balık yağı

Psikolojik bozukluklar kısa sürede ortaya çıkmadığı gibi tedavileri de belli bir zaman alır. Bu süre kişiden kişiye ve bozukluğun niteliğine göre değişir.

ilaç, ilaç kutusu, hafta, günler, psikiyatrik ilaç

Beyindeki kimyasalların işleyişini düzenleyen ve etkilerini 2-4 hafta içinde gösteren psikiyatrik ilaçlar, ilk haftalarda bulantı ve iştahsızlık yapabilir. Psikiyatrist tarafından reçete edilen ilaçlar en az 6-12 ay kadar kullanılması gerekebilir.

beyin, ilaç, psikoloji, psikiyatri, antidepresan

İlaçlar aniden bırakıldığında:

  • mide bulantısı, yorgunluk, ağrı
  • öfke, kaygı
  • baş dönmesi, uykusuzluk, titreme
  • odaklanma güçlüğü

gibi tepkilerin ortaya çıkması ve hastalık belirtilerinin yeniden yaşanması sebebiyle çoğu kişi tekrar ilaç kullanması gerekeceğini, ilaçsız yaşayamayacağını ve bu ilaçların bağımlılık yaptığını düşünür.

ilaç, ilaçlar, hap, pikiyatri, bağımlılık

İlaçların, tedavi sonlanmadan ve hekim kontrolü dışında bırakılması sonucu ortaya çıkan belirtiler bağımlılıkla karıştırılmamalıdır. Antidepresan, kaygı giderici ve duygudurum düzenleyici ilaçların bağımlılık yaptığına dair bilimsel kanıt yoktur.

Psikolog Cenk UMUR

Psikolog • Cenk UMUR

Psikiyatrik ilaç kullanmanız psikoterapi desteği almayacağınız anlamına gelmiyor. İlaç kullanırken de psikolog desteği alabilirsiniz. Sağlıklı günler.

1.061 kez okundu

Psikolog Cenk UMUR

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olan Psikolog Cenk Umur, lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2014 yılında göreve başladığı Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Sağlıklı Hayat Merkezi’nde danışmanlık hizmeti vermektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir