Aralık ayında sağlıklı beslenmenin yolu daha lezzetli, besin içeriği zengin, zirai ilaçlar ve hormonlardan uzak besinleri seçmekten geçiyor.

mandalinalar, narenciye, turunçgil, trunçgil

Doğal tarım kaynaklarının değişmesi, seracılığın gelişmesi, ithal ürünlerin artması ve besinleri işleme yöntemlerinin gelişmesi ekolojik tarımı, hangi meyvenin ve sebzenin hangi mevsime ait olduğunu bile ne yazık ki unutturmuş durumda… Günümüz dev marketlerinde neredeyse tüm meyveleri ve sebzeleri raflarda sağlıksız olduğu kadar lezzetsiz şekilde dört mevsim görüyoruz.

Pazar, meyve pazarı, sebze pazarı, semt pazarı, kasım ayı meyve sebze hali

Herhangi bir kronik hastalığınız yoksa aralık ayında besin değeri daha yüksek, daha ucuz, daha lezzetli ve muhtemelen kimyasal içeriği daha düşük aşağıdaki besinleri uzman diyetisyeninize danışarak tüketebilirsiniz:

ayva, aralık ayı meyveleri, kış meyvesi

Aralık ayı meyveleri

Diyabet, insülin direnci ya da tiroit hastalıklarınız yoksa bu meyveleri aralık ayı dışında da reçel yaparak uzman diyetisyeninizin önerdiği ölçüde tüketebilirsiniz.

kırmızı meyveler, yeni yıl meyveleri, yeşil

Aralık ayı sebzeleri

Bu sebzeleri mevsiminde dondurmanız koşuluyla aralık ayı dışında da diyetisyeninize danışarak tüketebilirsiniz. Eğer hipertansiyonunuz, tiroit ve böbrek hastalıklarınız yoksa konserve edilmiş şekilde tüketebilirsiniz.

saat, zaman, vakit, ara öğün, beyaz

Aralık ayında taze meyve ve sebze seçerken bunlara dikkat edin

Marketten veya pazardan sebze ve meyve alırken meyvelerin iri ve gösterişli olanlarını seçmek yerine küçük ve düzgün görünümlü olanlarını tercih edin. Ayrıca kısmen de olsa çürüksüz, pörsümemiş, sulu, geleneksel şekilde kendine has kokusunu kaybetmemiş olmasına dikkat edin.

yeni yıl, geyik, oyuncak, peluş yeni yılda gıda önerileri, kahverengi, oyuncak

Yeşil yapraklı sebzelerin ve otların yaprakları bol ve canlı; patatesin nodüllenmemiş, yeşillenmemiş ve çillenmemiş olanları; kestaneyi hacmen dolgun, üzerine basınç uygulandığında göçmeyen ve pürüzsüz olanlarını tercih etmenizi öneriyorum.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Aralık ayında uygun miktarda su tüketerek sıvı dengenizi sağlamayı unutmayın. Aralık ayının ve yeni yılın sağlık, başarı, mutluluk ve huzur getirmesi dileği ile…

4.524 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

5 yorum

melis yılmaz · 3 Aralık 2019 09:06 tarihinde

japon turpu nasıl oluyor, kalorisi ne kadar, hergün 50 dakika yüzen kişi için uygunmu ?

    Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız · 10 Haziran 2020 17:03 tarihinde

    Japon turpu; daikon, mooli veya beyaz turp olarak biliniyor. Hafif aromalı ve iri bir turp çeşididir. Turp ile kalori değeri neredeyse aynıdır. 100 gramı 15-18 Kcal’dir.

Yurdagül ben · 4 Aralık 2019 13:21 tarihinde

Şenol hocam randevu için nereyi arayalım

    Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız · 10 Haziran 2020 16:57 tarihinde

    Merhaba, web sitemizdeki uzmanlar kısmından görev yaptığım kurumu bularak ve randevu alabilirsiniz. Sağlıklı günler diliyorum.

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir