Halk arasında yaygın kullanılan bir tamlama olan aşağılık kompleksini daha iyi anlamak için Alfred Adler‘in (1870-1937) kuramına göz atmak gerekiyor.

adler, alfred adler, aşağılık kopmleksi

Alfred Adler

Adler’e göre biz, aşağılık duygusuyla dünyaya geliyoruz. Yetersiz ve savunmasız olarak doğduğumuz için oluşan aşağılık duygumuz, yetişkinlerle etkileşime girdikçe artmaya başlıyor.

aşağılık kompleksi, aşağılık, adler, duygu, yetişkin, çocuk, aile, toplum, kalabalık

Biz bu aşağılık duygusuyla birlikte zayıf yönlerimizin üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Adler bu durumu ödünleme olarak tanımlıyor.

yalnız, mutsuz, depresyon, kadın, siyah beyaz, karanlık

Adler, aşağılık duygusuna kötü bir anlam yüklemiyor. Ona göre aşağılık duygusunu ödünlemeye çalışmamız hayattaki temel motivasyonumuzu oluşturuyor ve bizi yetişkinliğe hazırlıyor.

başarı, motivasyon, ileri, kadın, spor, egzersiz, zafer, eller havaya, yumruk, sırt, spor kıyafet

Bazılarımız aşağılık duygusunu o kadar yoğun yaşıyor ki o duyguya saplanıp kalıyor ve aşağılık kompleksi geliştiriyor. Bu kompleksin oluşmasında ailenin ve çevrenin büyük rolü bulunuyor.

siyah beyaz, erkek, mutsuz, depres, yalnız

Ebeveynlerinin ve akranlarının zorbalığına maruz kalan, güveni zedelenen ve başarısız hissettirilen kişilerin aşağılık kompleksi geliştirme olasılığı yüksek görülüyor.

zorbalık-anksiyete-okul-çocuk-siberzorbalık-teknoloji-çocuklar-psikoloji-çocuk psikolojisi-öğretmen

Aşağılık kompleksi olanlar değersizlik, yetersizlik ve kıskanma duygularını yoğun şekilde yaşayabiliyor. Olumsuz duyguları nedeniyle kendilerini gizlemeye yatkın olan bu kişiler zamanla yalnızlaşabiliyor.

Psikolog Cenk UMUR

Psikolog • Cenk UMUR

Siz de buna benzer bir durum içindeyseniz duygularınızı ve sosyal ilişkilerinizi düzenlemeniz için psikolojik destek almanızı öneriyorum. Sağlıklı günler.

702 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir