Sindirim sürecinin doğal bir sonucu olan gaz, anüsten ve ağızdan dışarıya atılıyor. Oluşan gazın vücuttan uzaklaştırılamaması sonucunda sıkışma ve şişkinlik ortaya çıkıyor.  Beslenmeye bağlı olarak ortaya çıkan bu durum bazı hastalıkların habercisi de olabiliyor.

bulimiya, bulimiya nervoza, kusma, aşırı yeme, erkek, tatlı, karın ağrısı

Hangi besinler gaz sıkışmasına neden oluyor?

Reflü de gaz sıkışmasına yol açan nedenlerden biri olarak gösteriliyor. Ayrıca FODMAP olarak isimlendirilen karbonhidratlar irritabl bağırsak sendromu ile yaşayan bireylerde gaz ve şişkinlik sorunlarına neden olabiliyor. Elma, armut, karpuz, brokoli, lahana, karnabahar, enginar, fasulye, buğday, soğan ve sarımsak yüksek FODMAP içeren besinleri ifade ediyor.

artichoke, enginar

Çölyak, bağırsak fıtıkları, kabızlık, kolon kanseri, peptik ülser, pankreatit ve besin alerjileri gaz sorununun diğer nedenleri arasında gösteriliyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Neler yapmalısınız?

  • Besinleri çok iyi şekilde çiğneyin.
  • Porsiyonlarınızı küçülterek ara öğün alışkanlığı edinin.
  • Yukarıda bahsettiğim gaz yapıcı besinleri diyetinizden bir süreliğine çıkartın. Besin günlüğü tutarak diyetisyeninize başvurun.
  • Sakız çiğnemeyin, pipet kullanmayın, konuşurken veya alelacele yemek yemeyin.
  • Ksilitol, sorbitol ve mannitol gibi yapay tatlandırıcılardan uzak durun.
  • Kabızlık sorunu yaşıyorsanız sıvı alımınızı ve fiziksel aktivite düzeyinizi artırın.

Bunların yanında nane yağını diyetinize eklemeniz yararlı olabilir. Aşırı gaz sorununuz günlük yaşamınızı olumsuz etkiliyorsa hekiminizle görüşün. Beslenmenizi düzenlemek için ise uzman diyetisyeninizden danışmanlık almayı unutmayın. Sağlıklı günler diliyorum.

442 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir. Şenol YILDIZ, Eskişehir Gündem Gazetesi'nde ve LabMedya Dergisi'nde yazarlık yapmaktadır.

0 0 oy
İçeriğe puan verin
Abone olun
Bildirin
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Bu yazıya siz de yorum yazın!x