Aspir (Carthamus tinctorius), hazirantemmuz aylarında beyaz-sarı-kırmızı çiçekler açan bitkidir.

Carthamus tinctorius, aspir bitkisi, safflower (2)

Aspir boyacı aspiri, haspir, kır safranı, yalancı safran ya da papağan yemi olarak anılıyor.

Carthamus tinctorius, aspir bitkisi, safflower

Aspir bitkisinin tohumları, %30-40 oranında doymamış yağ asidi içeriyor. Bu yağın ise %70-90’ı linoleik asitten oluşuyor. Bu durum aspir yağının sağlıklı-faydalı yağlar kategorisinde yer almasını sağlıyor.

Diyetinizde bitkilere yer açın Şenol Yıldız

Aspir yağının yararları

Deneysel çalışmalar aspir çiçeğinin HDL kolesterolü artırdığını ve LDL kolesterol düzeyini düşürdüğünü gösteriyor. Ayrıca aspir çiçeklerinden elde edilen çay öksürüğe karşı kullanılıyor.

Carthamus tinctorius, aspir bitkisi, safflower (2)

Aspir yağının zararları

Kanı sulandırması nedeniyle antikoagülan ilaç kullanan bireyler, aspir çiçeklerini dikkatli kullanmalıdır. Ayrıca aspir çiçekleri, rahim hareketlerini artırdığından bu bitkiyi hamileler kullanmamalıdır.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Obezite ile yaşayan veya ağırlık kaybetmeyi hedefleyen bireyler aspir yağını salatalarında, çorbalarında ve sebze yemeklerinde güvenle kullanabilirler. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

4.146 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »