Cilt rahatsızlıklarından biri olan nasır, çoğunlukla ayakların kemikli bölgelerinde ve ellerde ortaya çıkıyor.

Nasır belirtileri nelerdir?

  • Ciltte ağrı, renk değişimi, kalınlaşma ve sertlik
  • İlerlemiş nasırlarda ağrının olduğu bölümde renk değişimi ve büyüme
  • Nasırlaşmış bölgenin etrafında iltihaplanma

Türleri ve boyutları birbirinden farklı olan nasırlarda tedavi sürecinin başlangıcında nasırın hangi evrede olduğu ve türü belirleniyor ve buna yönelik tedavi planlanır. Temel olarak üç farklı nasır çeşidi bulunuyor:

  • Yumuşak nasır: Boyutları 1-4 cm aralığında olan bu nasırlar genellikle ayak parmakları arasında kalan boşluklarda oluşuyor.
  • Sert nasır: Yoğun bir kökü olan bu nasırlar genellikle ayağın kemikli kısımlarında oluşuyor.
  • Tohum nasırı: Topukların yan ve arka kısımlarında görülen tohum nasırları ölü derilerden oluşuyor.

Nasırın çok ilerlemiş ve derinleşmiş olduğu durumlarda cerrahi müdahaleler gerekebiliyor. Tedavi sonrası süreçte nasırın yeniden oluşmaması için dermatoloji uzmanının önerdiği bakımlar düzenli olarak yapılmalı ayrıca ayak sağlığına ve ölçüsüne uygun ayakkabı kullanımına özen gösterilmelidir.

488 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ ve Psikolog Cenk UMUR tarafından kurulmuştur. Momentum Sağlık; beslenme, psikoloji, fizyoterapi ve ağız-diş sağlığı alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 0 oy
İçeriğe puan verin
Abone olun
Bildirin
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Bu yazıya siz de yorum yazın!x