Sosyal psikolojinin önemli kavramlarından biri olan ayla etkisi, dilimize İngilizce’deki “halo effect” teriminden çevrilmiştir. Ayla (hale, hare) kelimesi ise; ayın veya bazı yıldızların etrafında görülen ışık halkası, nur dairesi anlamına gelmektedir.

hare, ayla, ışık, nur, hüzme, güneş, parlak

Ayla etkisi, bir kişinin bildiğimiz özelliği üzerinden onun diğer özellikleri hakkında genel bir değerlendirme yapmamızdır. Örneğin; karşımızdaki kişiyi iyi biri olarak algıladığımızda o kişinin aynı zamanda başarılı, çalışkan ve temiz biri olduğunu düşünme eğilimindeyiz.

Aslında, ayla etkisi önyargıyla hareket etmemize neden olur. Çünkü bir kişi hakkındaki izlenimlerimiz, o kişiye yönelik beklentilerimizi ve davranışlarımızı da etkiler.

kıskanma, kıskançlık, hased, kadın, kadınlar, küpeYakışıklı/güzel bulduğumuz birinin -ayla etkisi sebebiyle- zeki, dürüst ve güvenilir biri olduğunu düşündüğümüzde o kişiyle kurduğumuz iletişim şekli de değişir.

kadın, erkek, 2 kişi, mutfak, yemek hazırlama, salata, eş, ev hanımı, aile, mutluluk, limon

Peki sizler ayla etkisinin hayatınızda bu kadar etkili olduğunu düşünüyor musunuz?

1.205 kez okundu

Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olan Psikolog Cenk Umur, lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2014 yılından itibaren Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapmaktadır.

3 yorum

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ · 15 Aralık 2020 16:01 tarihinde

Kesinlikle önemli, iş görüşmesine ya da duruşmaya takım elbise giyerek katılan kişilerin diğer adaylardan öne çıktığı veya suçsuz olduğu düşünülüyor. Peki Cenk Bey, vücut ağırlığı bakımından zayıf olan ya da ideal kilosunda bulunan diyetisyenin danışan gözünde daha başarılı olarak görülmesi de ayla/hale etkisi olarak değerlendirilebilir mi? Teşekkür ediyorum

Psikolog Cenk UMUR · 15 Aralık 2020 16:29 tarihinde

Şenol Bey tespitiniz çok yerinde. Zayıf olmak zaten toplum tarafından sağlıklı ve güzel olmak ile eşdeğer tutuluyorken ağırlık kaybı hedefiyle başvuran bir birey (ilk izlenimiyle birlikte) ideal kilosunda olan bir diyetisyenin başarılı, çalışkan, güzel ve güvenilir olduğunu düşünebilir.

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ · 15 Aralık 2020 18:07 tarihinde

Çok teşekkür ederim Cenk Bey, okuyucularımızın da yararlı bulacağına inanıyorum.

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.