Sosyal psikolojinin önemli kavramlarından biri olan ayla etkisi, dilimize İngilizce’deki halo effect teriminden çevrilmiştir. Ayla (hale, hare) kelimesi ayın ve bazı yıldızların etrafında görülen ışık halkası, nur dairesi anlamına geliyor.

hare, ayla, ışık, nur, hüzme, güneş, parlak

Ayla etkisi, bir kişinin bildiğimiz özelliği üzerinden onun diğer özellikleri hakkında genel bir değerlendirme yapmamız olarak tanımlanıyor.

Karşımızdaki kişiyi iyi biri olarak algıladığımızda o kişinin aynı zamanda başarılı, çalışkan ve temiz biri olduğunu düşünme eğiliminde oluyoruz.

Aslında ayla etkisi önyargıyla hareket etmemize neden oluyor çünkü bir kişi hakkındaki izlenimlerimiz, o kişiye yönelik beklentilerimizi ve davranışlarımızı da etkiliyor.

kıskanma, kıskançlık, hased, kadın, kadınlar, küpeYakışıklı/güzel bulduğumuz birinin -ayla etkisi sebebiyle- zeki, dürüst ve güvenilir biri olduğunu düşündüğümüzde o kişiyle kurduğumuz iletişim şekli de değişiyor.

kadın, erkek, 2 kişi, mutfak, yemek hazırlama, salata, eş, ev hanımı, aile, mutluluk, limon

Peki sizler ayla etkisinin hayatınızda bu kadar etkili olduğunu düşünüyor musunuz?

2.467 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

3 yorum

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız · 15 Aralık 2020 16:01 tarihinde

Kesinlikle önemli, iş görüşmesine ya da duruşmaya takım elbise giyerek katılan kişilerin diğer adaylardan öne çıktığı veya suçsuz olduğu düşünülüyor. Peki Cenk Bey, vücut ağırlığı bakımından zayıf olan ya da ideal kilosunda bulunan diyetisyenin danışan gözünde daha başarılı olarak görülmesi de ayla/hale etkisi olarak değerlendirilebilir mi? Teşekkür ediyorum

Psikolog Cenk Umur · 15 Aralık 2020 16:29 tarihinde

Şenol Bey tespitiniz çok yerinde. Zayıf olmak zaten toplum tarafından sağlıklı ve güzel olmak ile eşdeğer tutuluyorken ağırlık kaybı hedefiyle başvuran bir birey (ilk izlenimiyle birlikte) ideal kilosunda olan bir diyetisyenin başarılı, çalışkan, güzel ve güvenilir olduğunu düşünebilir.

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız · 15 Aralık 2020 18:07 tarihinde

Çok teşekkür ederim Cenk Bey, okuyucularımızın da yararlı bulacağına inanıyorum.

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir