Kas, sinir, karaciğer ve böbrek dokusunda yüksek miktarda bulunan tiyamin bu dokularda yer alan hücrelere mineral taşınmasını sağlıyor.

insan anatomisi, human anatomy

1 • Tiyaminin görevleri nelerdir?

Tiyamin katarakt gelişiminin yavaşlaması, kalp sağlığının korunması, öğrenmenin ve hafızanın gelişmesi gibi işlevleri üstleniyorken sigara ve alkolün zararlı etkilerinin azaltılmasına da katkı sağlıyor.

katarakt, göz, görme, kornea, renkli göz

2 • Tiyamin eksikliğinde neler görülüyor?

Çoğunlukla mahkûmlarda ve gemide görev yapan personelde görülen tiyamin eksikliği halsizlik, yorgunluk, unutkanlık, iştah kaybı, konstipasyon (kabızlık) ve beriberi yapabileceği gibi psikiyatrik bir hastalık olan delirium da geliştirebiliyor.

alkol, alkolizm, alkolik, sosyal alkol içiciliği, beyaz şarap

Tiyamin eksikliğine beriberi dışında Wernicke-Korsakof ya da Leigh’s sendromları eşlik edebiliyor. Ayrıca alkol bağımlılığı bulunan bireylerde de tiyamin yetersizliği görülebiliyor.

yulaf, yulaf lapası, yulaf ara öğün, tam tahıl, lif, posa

3 • Tiyamin hangi besinlerde bulunuyor?

makarna, spagetti

4 • Tiyaminin günlük gereksinim miktarı ne kadardır?

Tiyaminin günlük gereksinim miktarı kadınlar için 1,1 mg ve erkekler için 1,2 mg kadardır.

Spor, kadın sporcu, boks, idman, pembe, fiziksel aktivite, spor

5 • Tiyamin takviyesi almalı mıyım?

Aşağıdaki hastalık ya da fizyolojik durumlardan en az birine sahipseniz hekim ve uzman diyetisyen denetiminde tiyamin takviyesi almanız gerekebilir:

Ayrıca yüksek miktarda alkol, kahve ve çay tüketen bireyler ile suşi, saşimi, poke, ceviçe ve glavlaks gibi çiğ balık yemeklerini tüketenlerde tiyamin kaybı arttığından uzman diyetisyenlerine danışarak besin takviyesi alabilirler.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Tiyamin desteğinin diyabette damar hasarını önlediği bildiriliyorken kanser olgularında bu takviyenin kullanılmaması gerekiyor. Konu hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

4.047 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

6 yorum

Benfotiyamin vitaminini daha önce duydunuz mu? – Momentum · 25 Şubat 2020 09:44 tarihinde

[…] çoğunuz daha önce Benfotiyamini duymamış olabilir. Bu vitamin, suda çözünen B1 vitamininin yağda çözünen güçlü bir formudur. Dokulara bağlanma özelliği sayesinde Benfotiyamin, […]

6 maddede: “Pancar” – Momentum · 31 Mart 2020 19:45 tarihinde

[…] biri olan pancar; kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir, çinko, potasyum, manganez ile A, B1, B2, B6 ve C vitaminlerini […]

8 çeşidiyle “hurma” – Momentum · 24 Nisan 2020 20:28 tarihinde

[…] miktarda tiyamin, riboflavin, niyasin, folik asit, C vitamini ve A […]

Ürün incelemesi: Eti • Lifalif yulaf ezmesi – Momentum · 30 Mayıs 2020 15:48 tarihinde

[…] olarak görülen yulaf ezmesi; yüksek oranda nişasta, çözünür ve çözünmez posa, ß-glukan, tiyamin, pantotenik asit, folik asit, bakır, demir, çinko, fosfor, magnezyum ve manganez […]

Ürün incelemesi: Eti • Lifalif yulaf ezmesi – Gerçek Diyetisyenler Sitesi · 30 Mayıs 2020 15:57 tarihinde

[…] olarak görülen yulaf ezmesi; yüksek oranda nişasta, çözünür ve çözünmez posa, ß-glukan, tiyamin, pantotenik asit, folik asit, bakır, demir, çinko, fosfor, magnezyum ve manganez […]

3 soruda: “Kefir” – Momentum · 16 Aralık 2020 18:35 tarihinde

[…] B1, B12, biyotin ve K vitaminleri […]

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir