Bamya sebzesinin çiçeğinden farklı olan ve amber çiçeği, hibiskus, nar çiçeği veya karkadeh (kerkede) olarak bilinen bamya çiçeği (Hibiscus sabdariffa) çay, baharat, reçel ve esans olarak kullanılıyor.

avuç, hibiskus, kırmızı çiçek, nar çiçeği, karkadeh

Buruk tadı ve kırmızı rengi nedeniyle kuşburnu, böğürtlen, elma ve çilek çaylarında sıklıkla bamya çiçeği kullanılıyor.

siyah çay, bitki, tea, tee, tschei,

1 • Bamya çiçeğinin içinde hangi bileşenler bulunuyor?

Bamya çiçeğine kırmızı rengini antosiyanin veriyor. Bamya çiçeği, C vitamini bakımından son derece zengin bir bileşimi bulunuyor.

hibiskus, kırmızı, bitki, fitoterapi, bamya çiçeği, karabamya, kerkede, karkade

2 • Bamya çiçeğinin hangi kısımları kullanılıyor?

Bamya çiçeğinin kırmızı çanak yaprakları kullanılıyor.

siyah çay, bitki, tea, tee, tschei,

3 • Bamya çiçeğinin tıbbi etkileri neler?

Öte yandan erkeklerde giderek artan oligospermi (sperm azlığı) sorununa gıdalara renk vermek amacıyla eklenen bamya çiçeğinin neden olduğu düşünülüyor.

hibiskus, kırmızı, bitki, fitoterapi, bamya çiçeği, karabamya, kerkede, karkadeh bitkisi

4 • Bamya çiçeği ağırlık kaybını destekliyor mu?

İçerdiği hibiskin, kersetin, luteolin, klorojenik asit ve kafeik asit sayesinde bamya çiçeğinin vücut ağırlığını azaltmaya yardım ediyor. Obezite ile yaşayan ya da ağırlık kaybını hedefleyen bireylerin uzman diyetisyenleri ile görüşmelerini öneriyorum.

  5 • Bamya çiçeği nasıl kullanılıyor?

   1,5-2 gram kurutulmuş bamya çiçeğinin üzerine 150 mL taze kaynatılmış su ilave ederek 5-10 dakika demlemenizi öneriyorum. Bamya çiçeğinden çay hazırlayarak günde 2-3 kupa içebilirsiniz.

   Diyetinizde bitkilere yer açın Şenol Yıldız

   6 • Kimler bamya çiçeği kullanmamalı?

   Gebe veya emzikliyseniz bamya çiçeği kullanmayın. Bamya çiçeğini güvenilir yerlerden, etiketli ve ambalajlı olarak temin etmenizi öneriyorum.

   diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

   Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

   Konu hakkında geniş bilgi için hekiminizle, eczacınızla ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı ve keyifli günler diliyorum.

   1Yeşilada, E. (nd). Bitkisel çaylarda kırmızı renk veren bamya çiçeğini fazla kullanmayın, erdemyesilada.com, 16.01.2021
   5.324 kez okundu

   Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

   Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

   0 yorum

   Bir yanıt yazın

   Avatar placeholder

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir