Obezite cerrahisinde beslenmenin beşinci ve son aşaması standart diyet olarak adlandırılıyor.

doktor, eldiven, ameliyat, operasyon, cerrahi girişim

Bu aşamada normal kıvamda besinler tüketmeye başlayabilirsiniz. Tolere edebildiğiniz ölçüde besin çeşitliliği sağlayabileceğiniz bu aşamada ameliyat öncesindeki hatalı beslenme alışkanlıklarını bırakmaya çalışmalısınız.

çorba, turuncu, badem

Obezite cerrahisinde beslenme: Beşinci aşama diyeti

2-3 saat aralıklarla üç adet ana ve üç tane de ara öğün tüketmelisiniz. Her bir öğün için en az 30 dakika sofrada kalmalısınız.

ofis içme suyu, 1 bardak su, çalışan kadın, iş yeri

Her gün 2 litre kadar ılık su içmeye çalışın. Bu miktar 8-10 su bardağına karşılık geliyor. Suyu öğünlerinizin içinde değil aralarda tüketin.

tabak, öğün, yemek, sunum, diyet, asparagus, kuşkonmaz, balık, karides, somon

Obezite cerrahisinde beslenmenin beşinci aşamasında her gün 60-80 gram proteini takviye almadan sadece diyetle karşılamayı hedeflemelisiniz. Az yağlı derisiz kırmızı et, tavuk, hindi, balık ve yumurta gibi kaliteli protein içeren besinleri diyetinize eklemelisiniz.

sarımsak, şeftali ,kayısı, mürdüm eriği, elma, meyveler

Standart diyetin ilk haftalarında sert kabuklu ve çekirdekli besinler yerine yumuşak ve kolay çiğnenebilen sebzeleri ve meyveleri tercih edin.

diyetisyen, erkek diyet uzmanı

Obezite cerrahisi sonrasında uygulanan beşinci aşama diyetinde tüketmemeniz gereken besinlere göz atalım.

V60, kahve demleme yöntemleri, kahve demleyici

Operasyondan sonraki 4 ay içinde kafein içeren hiçbir içeceği tüketmemelisiniz. 6 ay sonra Türk kahvesi ve espresso gibi kafein düzeyi yüksek kahvelerden kaçınmaya devam etmelisiniz. İzleyen süreçte ise diyetisyeninize danışarak ve günde 1 fincanı geçmemek koşuluyla kahve içebilirsiniz.

ceviz, taze ceviz, yeşil

Ayçiçeği çekirdeği, kabak çekirdeği ve tuzlu yer fıstığı obezite cerrahisinden sonra genellikle ömür boyu yasaklanıyor. Ceviz ve çiğ badem ise günde 1 değişimi geçmemek şartıyla tavsiye ediliyor. 2 tam ceviz ya da 4-5 adet çiğ badem 1 değişim yağlı tohum ediyor.

biber, kırmızı, acı biber

Şeker ilave edilen meyveler, paketli ticari ürünler (hazır gıdalar), et-tavuk suyu tabletleri (bulyonlar), baharatlı ve acı yiyecekler de obezite cerrahisinden sonra diyetten çıkartılıyor.

kırmızı, kadın, kola, tatil, içecek, deniz, havuz

Kola ve gazoz gibi karbonatlı yapay içeceklerin ve alkollü içkilerin yaşam boyu kısıtlanması gerektiği bildiriliyor. Alkol kullanmak istediğinizde bu talebinizi diyetisyeninizle paylaşın.

su, soda, maden suyu, zengin mineralli su, kadın, kitap, okuma, akademisyen, akademik, oje

Obezite cerrahisinde beslenmenin beşinci aşamasında sade maden suyu tüketebilirsiniz.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Büyük lokma yutmanız ve hızlı beslenmeniz durumunda göğsünüzde sıkışma hissedebilirsiniz. Öncelikle sakin kalmaya çalışın, su içmeyin, ayağa kalkın ve hareket edin. Konuya ilişkin geniş bilgi için cerrahınızla, hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Keyifli ve sağlıklı günler diliyorum.

594 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir