Bebekler, yaşamın ilk yıllarında güvenlik ve sevgi ihtiyacını karşılayabilecekleri bir figür ararlar. Bu figür, bebeğe bakım veren büyükanne, bebek bakıcısı, baba, büyük kardeşler olabildiği gibi genellikle annedir. Bebeğin, güvenlik ihtiyacını karşılayan bakım veren kişi ile kurduğu duygusal bağa ise bağlanma denir.

bebek, çocuk, bağlanma, bebeklerde bağlanma,güvenli bağlanma, anne, anne çocuk, sevgi

Bebek, bağlandığı  kişinin yanında güvende hisseder ve rahattır. Ancak bakım veren yanından ayrıldığında sızlanmaya ve ağlamaya başlar. Bu davranış, bebeğin gelişim aşamalarıyla birlikte şekillenir ve bebeğin bakıcıdan ayrılmaya verdiği tepki 6. ve 7. aylardan sonra daha net gözlemlenir.

bebek, çocuk, bağlanma, bebeklerde bağlanma,güvenli bağlanma, özerk, keşif

Bebek, kendisini koruyan ve ihtiyaçlarını zamanında karşılayan bakım veren kişinin  daima yanında olduğunu bilerek güven içinde çevresini keşfeder. Böylece özerlik duygusunu geliştireceği adımlar atmaya başlar.

günbatımı, eğlenen çocuklar, siyah sarı

Bağlanma duygusuyla birlikte bebek; kendisine, diğerlerine ve dış dünyaya karşı güven duymayı öğrenir. Bebeğin ilerleyen yaşlarda;

  • kendisine güvenen,
  • olumlu bir kendilik duygusuna sahip,
  • yakın ilişkiler kurabilen ve ilişkilerini sürdürebilen,
  • duygularını düzenleyebilen,
  • yeni görevlerde istekli davranan

bir birey olması, güvenli şekilde bağlanmasıyla ilişkilidir.

1.694 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

1 yorum

Bebeklerde güvenli bağlanma için nelere dikkat etmelisiniz? – Momentum · 30 Mayıs 2020 14:58 tarihinde

[…] gereksinim duyarlar. Bebeğin bu ihtiyaçlarını karşılayan figür ile duygusal bağ kurmasına bağlanma denir. Güvenli bağlanma ise bakım veren kişinin, bebeğin ihtiyaçlarına duyarlı ve tutarlı […]

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir