Önemsenmesi gereken sağlık göstergelerinden biri olan bel çevresi, yalnızca bir adet mezura ile kolaylıkla ölçülebiliyor.

mezura, ölçüm, metre

Bel çevresinin ölçüm aşamaları

  1. Kaburganızın alt kısmı ile leğen kemiğinizin arasını kapatan giysilerinizi çıkartın.
  2. Kaburganızın en alt seviyesi ile leğen kemiğinizin en üst seviyesinin tam ortasında hayali bir nokta olduğunu düşünün (ya da burayı kalemle işaretleyin).
  3. Ayağa kalkın, mezuranızı işaretlediğiniz noktadan başlayarak belinize sarın, derin bir nefes alın ve nefes vermeye başladıktan sonra mezura üstündeki değeri okuyun.
  4. Doğruluğunu teyit etmek amacıyla ölçümü bir kez daha tekrarlayın. Eğer farklı bir değer okuduysanız, ölçümü üçüncü kez tekrarlayın ve yaptığınız üç ölçümün ortalamasını alın.

diyet uzmanı, beslenme

Sonuçlarınızı yorumlayın

  • Kadınsanız ölçüm sonucunuz 80 cm ve altında,
  • Erkekseniz ölçüm sonucunuz 94 cm ve altında olmalıdır.

Eğer ölçüm sonucunuz yukarıdaki referans değerlerinden en az 8 cm fazla ise kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskiniz bulunduğundan hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün.

kabızlık, göbek, mide, sindirim

Uzun süredir kabızlık yaşıyorsanız, yemekten hemen sonra ölçüm yaptıysanız ya da hamileyseniz ölçüm sonucunuz hatalı olacaktır. Bunun yanında Japon, Çin veya Güney Asyalı bireylerin bel ölçüsü referansları daha yüksek olduğunu eklemek istiyorum.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Bel çevresi ölçümünüzü aylık olarak takip edin. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

3.225 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir. Şenol YILDIZ, Eskişehir Gündem Gazetesi'nde ve LabMedya Dergisi'nde yazarlık yapmaktadır.

0 0 oy
İçeriğe puan verin
Abone olun
Bildirin
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

[…] Bel çevresi nasıl ölçülür? […]

1
0
Bu yazıya siz de yorum yazın!x