Benim bedenim, benim kararım! sloganı bedensel özerkliği vurgulamak ve kürtaj tartışmalarına cevap vermek için feministler tarafından kullanılıyor.

benim bedenim benim kararım, slogan, feminizm, kadın hakları

dogrulukpayi.com

Feministler cinsellik, üreme ve evlilik gibi konularda kadınların kendi kaderlerini tayin etme ve kendi kararlarını verme hakları olduğunu savunuyor. Bu konulara dikkat çekmeye çalışan feministler için benim bedenim, benim kararım! öne çıkan sloganlardan oluyor.

benim bedenim benim kararım, slogan, feminizm, kadın hakları, kadın, çiçek, umut, mutlu

Kadınlarla ilgili politik tartışmalarda ve gösterilerde sıkça dile getirilen bu slogan kürtaj yasakları, zorunlu kürtaj, şiddet, kıyafet özgürlüğü, kadın sünneti vb. konuların odak noktasında yer alıyor.

benim bedenim benim kararım, slogan, feminizm, kadın hakları, gösteri, yürüyüş

Benim bedenim, benim kararım! sloganı kadınların kendi bedenlerine dair özerkliğe sahip olduklarını, bedenlerine başka birinin müdahale edemeyeceğini ve bedenleriyle ilgili kararları kendileri verebileceğini vurguluyor.

138 kez okundu

Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olan Psikolog Cenk Umur, lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2014 yılından itibaren Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapmaktadır.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »