Eğer çocuğunuz okul çağındaysa yeterli ve dengeli beslenme çocuğunuzun okul başarısını, bilişsel sürecini, fiziksel ve psikolojik gelişimini etkileyecektir. Gününün çoğunu okulda geçiren çocuğunuza içinde doğru besinlerin yer aldığı bir beslenme çantası hazırlamanız önemlidir. 

çocuk, okul, okul fobisi, okula gitmek istemiyor, psikolog, çocuk psikolojisi

Çocuğunuzun beslenme çantasına koyabileceğiniz besinleri şöyle sıralayabilirim:

elma, okulda beslenme, kitap, kırmızı elma, ara öğün

1 • Mevsim meyveleri ve sebzeleri

Beslenme çantasında meyve ve sebze mutlaka bulunmalıdır. Sebze sevmeyen çocuğunuza sebzeyi hemen sevdirmek mümkün olmayabilir. Bu yüzden çocuğunuzun beslenmesine az miktarda sebze eklemekle başlayıp miktarı yavaş yavaş artırabilirsiniz.

Pazar, meyve pazarı, sebze pazarı, semt pazarı, kasım ayı meyve sebze hali

2 • Yağlı tohumlar

Ceviz, fındık, badem gibi bitkisel kaynaklı omega 3 (ALA) bakımından zengin besinleri kalorisi ve şeker oranı yüksek atıştırmalıklar yerine tercih etmeniz çocuğunuz için daha sağlıklı bir seçenek olacaktır.

yağlı tohumlar, kuruyemiş, kavanoz, badem, fındık

3 • Süt ve süt ürünleri

Çocuğunuzun fiziksel ve zihinsel gelişimi için gerekli yağ asitlerini içeren süt, ayran, yoğurt, peynir gibi besinler çocuğunuzun beslenme çantasında yer almalı.

okul sütü, okul sütü projesi, okul sütü günü

4 • Tam tahıllı besinler

Çocuğunuz için beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek tercih edin. B grubu vitaminleri bakımından zengin olan tam tahıllı ekmek ve bulgur gibi tam tahıllı besinler bağırsak hareketlerini artırmaya yardımcı olan lifin kaynağıdır. 

ekmek, tam tahıllı ekmek, buğday başağı

5 • Protein içeren besinler

Nohut, fasulye gibi kuru baklagiller, kırmızı et, yumurta gibi protein içeren besinler çocuğunuzun beyin fonksiyonlarının gelişimine yardımcı olur.

yumurta, sarı yumurta, beyaz yumurta

6 • Su

Su tüketimi yetişkinlerde olduğu kadar çocuklar için de önemli. Su çocuğunuzun beslenme çantasında mümkünse cam şişe içinde bulunmalı. 

su, su bardağı, su damlasıÇocuğunuzun beslenme çantasını hazırlarken mümkün olduğunca hazır (pakete girmiş, ticari) ürünlerden uzak durun ve çocuğunuz için sağlıklı olabilecek besinleri tercih edin. Konu hakkında daha kapsamlı bilgi için pediatri diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler dilerim.

1.199 kez okundu

Diyetisyen Beyza Çulha

Mesleki eğitimlerini ve saha çalışmalarını başarıyla tamamlayarak Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden yüksek onur derecesiyle mezun olan ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde Tıbbi Fizyoloji alanında yüksek lisans eğitimine devam eden Diyetisyen Beyza Çulha danışanlarını online olarak takip ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir