Vücutta üretilen, elzem olmayan aminoasitlerden biri olan beta-alanin; atletik performansı artırmak, genç yetişkinlerde yağsız kas kütlesini yükseltmek, yaşlı bireylerde fiziksel performansı iyileştirmek ve kas yorgunluğunu azaltmak amaçlarıyla kullanılıyor.

denge-ego-savunma-savunma-mekanizmalari-boksor-spor-ofke-hedef-odak

Atletik performans için 10 haftaya kadar günlük 2,4-6,4 gram beta-alanin kullanılabiliyor. Yaşlı bireylerde fiziksel performansı artırmaya yönelik 28 güne kadar günde 3 kez 800 mg kullanılabiliyorken 12 haftaya kadar günde 2 kez 800-1600 mg¹ alınabiliyor.

gebelik, hamiilelik, gebe, hamile, emzirme, beyaz, çift

Hamilelik ve emzirme döneminde beta-alanin kullanımına yönelik yeterli bilgi bulunmuyor. Bu nedenle kullanılmaması yararlı olabilir, daha doğrusu zarar vermeyebilir. Yüksek doz beta-alanin, ciltte kızarmaya ve karıncalanmalara¹ yol açabiliyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Konu hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1222/beta-alanine
1.276 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir