Vücutta üretilen, elzem olmayan aminoasitlerden biri olan beta alanin; atletik performansı artırmak, genç yetişkinlerde yağsız kas kütlesini yükseltmek, yaşlı bireylerde fiziksel performansı iyileştirmek ve kas yorgunluğunu azaltmak amaçlarıyla kullanılıyor.

denge-ego-savunma-savunma-mekanizmalari-boksor-spor-ofke-hedef-odak

Atletik performans için 10 haftaya kadar günlük 2,4-6,4 gram beta alanin kullanılabiliyor. Yaşlı bireylerde fiziksel performansı artırmaya yönelik 28 güne kadar günde 3 kez 800 mg kullanılabiliyorken 12 haftaya kadar günde 2 kez 800-1600 mg1 alınabiliyor.

gebelik, hamiilelik, gebe, hamile, emzirme, beyaz, çift

Hamilelik ve emzirme döneminde beta alanin kullanımına yönelik yeterli bilgi bulunmuyor. Bu nedenle kullanılmaması yararlı olabilir, daha doğrusu zarar vermeyebilir. Yüksek doz beta alanin, ciltte kızarmaya ve karıncalanmalara1 neden olabiliyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Konu hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1222/beta-alanine
659 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir. Şenol YILDIZ, Eskişehir Gündem Gazetesi'nde ve LabMedya Dergisi'nde yazarlık yapmaktadır.

0 0 oy
İçeriğe puan verin
Abone olun
Bildirin
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Bu yazıya siz de yorum yazın!x