Süt üretimi konusunda faaliyet gösteren hayvan çiftlikleri sera gazı emisyonuna neden olarak doğaya ve insanlığın geleceğine zarar veriyor. Bu durum bezelye sütü gibi alternatif gıdaların önemini artırıyor.

bezelye, pea

Endüstriyel anlamda bezelye sütü, ilk kez Ripple isimli şirket tarafından üretilerek piyasaya sunuldu. Bu nedenle bezelye sütü, Ripple milk ismiyle de anılıyor. Geleneksel sütle kıyaslandığında bezelye sütünün çevre dostu bir gıda olduğu1 belirtiliyor.

ripple şirketi, bezelye sütü

1 • Bezelye sütünün besin bileşimi

1 fincan (240 ml) bezelye sütü; 8 gram bitkisel protein, dallı zincirli aminoasitler (BCAA), 4,5 gram yağ, potasyum, demir, kalsiyum, A, D vitaminleri içeriyor ve 72 Kcal enerji1 veriyor.

ripple şirketi, bezelye sütü

2 • Bezelye sütünün sağlığa katkıları

Ayrıca hayvansal kaynaklı içeriğe sahip olmayan bezelye sütü, vegan yaşayan ve vejetaryen beslenen bireyler için uygun görülüyor.

baskül, tartı, kilo ölçme, tartılma, yağ ölçüm cihazı, vücut analizi

3 • Bezelye sütünün ağırlık kaybı üzerindeki etkileri

Bazı ön çalışmalar, bezelye sütünün tokluk hissini artırdığını2 gösteriyor. Bezelye sütü gibi protein açısından zengin besinlerin dengeli miktarlarda tüketilmesi, iştahın düzenlemesini ve öğünler arasında yoğun açlık hissedilmesini önlüyor. Bu durum vücut ağırlığının yönetilmesini kolaylaştırabiliyor. Ayrıca bezelye sütünün inek sütünden daha az kalori içermesinin de ağırlık kaybını kolaylaştırabileceğinden söz2 ediliyor.

yoğun bakım, yoğunbakım, ICU, hasta, hastane, kalp, kan, mavi

4 • Bezelye sütünün olumsuz etkileri

Bezelye sütü, düşük miktarda omega 3 ve yüksek miktarda omega 6 (ayçiçek yağı) içeriyor. Fazla tüketilen omega 6 yağ asitleri, iltihaplanmaya bağlı olarak obezite, kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik hastalıkların riskini artırabiliyor.

süt, soya sütü, içecek

Bezelye sütü, D3 vitamininin ancak yarısı kadar kullanılabilen bitkisel kaynaklı D2 vitamini içeriyor. D vitamini yetersizliği bu denli yaygın görülüyorken bezelye sütü gibi endüstriyel gıdalardan beklentiler daha da yükseliyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Piyasada yer alan tatlandırılmış bezelye sütleri, porsiyon başına 17-20 gram şeker içeriyor. Bu nedenle ürünlerin etiket bilgilerini incelemeyi unutmayın. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1healthline.com/nutrition/ripple-milk
2blogs.webmd.com/food-fitness/20180126/non-dairy-milk-how-to-choose-the-right-one-for-you
1.456 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

2 yorum

Ercan Zincir · 8 Mart 2022 10:07 tarihinde

Hocam peki nereden temin edebiliriz Ripple urunlerini ? Bilginiz varsa seviniriz… Bebegimiz icin ariyoruz…

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir