Obezitenin sınıflandırılmasında en yaygın kullanılan yöntem olan beden kütle indeksi (body mass index), BKİ ya da BMI biçimlerinde kısaltılıyor.

Adolphe Quételet, kuetelet, adölf kuetelet, BKİ mucidi

Adolphe Quetelet1

1835 yılında Adolphe Quetelet tarafından tanımlanan bu yöntem vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun karesine (m²) bölünmesiyle elde ediliyor.

hesap, uzman diyetisyen, diyet uzmanı, beslenme uzmanı, danışman, terapist, doktor, hekim, tabip

Beden kütle indeksi, vücut yağ oranını doğrudan ölçmemesine karşın yağ oranı tahmininin %90’ın üzerinde doğruluk payı ile yapıyor.

Beden kütle indeksi tablosu, vücut kitle endeksi listesi, BKİ, BMI, VKİ, VKE

Beden kütle indeksi 30 kg/m2‘nin üzerinde bulunan bireyler obeziteli olarak tanımlanıyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Peki sizin beden kütle indeksiniz kaç? 30 kg/m2‘nin üstünde mi yoksa altında mı? Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı ve keyifli günler.

1en.wikipedia.org/wiki/Adolphe_Quetelet
2.759 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir