Sülforafan, indol-3-karbinol, kalsiyum, selenyum, krom, folik asit, C ve K vitaminleri içeren brokoli, yeşil yumrulardan oluşuyor.

portakal, brokoli, yemek, öğün, et, tavuk, soslu tavuk, tabak

Brokoli, tomurcuk yapılar ihtiva ediyor. Yetişkin brokoliden 50 kat daha fazla¹ sülforafan içeren brokoli tomurcuğu, yaşlanma sürecini² geciktiriyor.

mide, karın, bağırsak, sindirim

Antibiyotik etkinliğe sahip olduğu¹ belirtilen brokoli, Helicobacter pylori bakterisiyle savaşarak ülser tedavisini destekliyor.

kanserde beslenme, onkolojide beslenme, brokoli, boks

Brokoli kanser riskini¹ azaltıyor, kemik ve kalp sağlığını destekliyor. 7 karışık adet çiğ brokoli çiçeği veya 5-6 yemek kaşığı pişmiş brokoli, 1 sebze değişimine karşılık geliyor.

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Brokoli buharda pişirildiğinde en az besin ögesi kaybına neden oluyor. Sofranızdan brokoliyi eksik etmeyin. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

¹Schwarcz, J. (2013). Günde bir elma: Yediğimiz yiyecekler hakkında efsaneler, yanlış bilinenler ve gerçekler. (Çev. Alpöz, R.), NTV yayınları
²healthline.com/nutrition/benefits-of-broccoli, 26.03.2021
2.690 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir