Erkek botoksuna brotoks ismi veriliyor. Son 10 yılda erkeklerde botoks (brotox) uygulaması hızla yaygınlaştı. İş yaşamının yüksek stresi bireyleri yıpratarak yüz hatlarındaki estetiğe zarar veriyor. Erkekler bu izleri silmek için bir öğle arası prosedürü olarak ifade edilen brotoks talep ediyor.

erkek, adam, jest, mimik, şaşırma

Deri yapısı, yüz kasları ve çekme kuvveti açısından kadından farklı olan erkeklerde brotoks uygulaması maskülen (erkeksi) görünümü değiştirmeden yapılıyor. Erkeklerdeki uygulama dozları ve noktaları da bazen kadından farklılaşıyor.

erkek, adam, gözlük

Yaklaşık olarak 15 dakika süren lokal anestezik krem ile uyuşturma dahi gerektirmeyecek kadar küçük bir işlem olan brotoks öncesinde şu kuralları uygulamanız gerekiyor:

  • Aspirin, Coumadin gibi kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız hekiminize danışarak brotoks uygulamasından 1 hafta önce bu ilaçları bırakmalısınız.
  • Matcha, beyaz veya yeşil çay içiyorsanız diyetisyeninize danışarak brotoks uygulamasından üç gün önce bu bitkileri kullanmayı bırakmalısınız.
  • Omega 3 ve E vitamini gibi antikoagülan etkinlik gösteren besin takviyeleri kullanıyorsanız hekiminize ve diyetisyeninize danışarak brotoks uygulamasından 24 saat önce bu takviyeleri kullanmayı bırakmalısınız.
  • Uygulama sonrasını kapsayan 24 saat içinde yüzünüzü kurcalamamalı, hiçbir besin takviyesi kullanmamalı, ağır egzersizlerden ve hamam, sauna, masaj üçlüsünden kaçınmalısınız.

Eğer sizin de mimik çizgileriniz belirginleşmeye başladıysa yaşlanma belirtilerini azaltmak amacıyla plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahisi uzmanınızla görüşebilirsiniz. Sağlıkla kalın.

922 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir