Köfte, tavuk eti, peynir gibi protein kaynaklarıyla yapılan sandviçe burger deniyor. Genellikle fast-food restoranlarında satılan burger, briyoş ekmeği içine yerleştirilmiş protein kaynağı, sos ve sebze içeriyor.

cheddar, çedar peyniri,

Burger ikiye ayrılıyor. Küresel çapta bilinen anlamıyla domuz pastırması ile yapılana ham-burger, peynirle yapılana ise cheese-burger adı veriliyor.

obezite, hamburger, abur cubur, kalori, çocuk obezite, çocuk diyet

Bir burgerin kalorisi, içerdiği malzemelere ve porsiyon büyüklüğüne bağlı olarak değişiyor. Sos, peynir ve ekstra yağ içeren büyük boyutlu burgerler daha yüksek kalori içeriyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Düşük kalorili bir burger tercih etmek istiyorsanız daha küçük porsiyonlu, yağsız protein kaynakları içeren ve sossuz burgerler tercih edin. Sağlıklı, dengeli ve keyifli günler diliyorum.

1.103 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir