Guatemala’nın ve Meksika’nın bereketli topraklarından köken alan chia tohumu omega 3 yağ asitleri, posa ve bitkisel kaynaklı protein içeriği ile dikkat çekiyor.

chia, çiya, chia tohumu

Chia tohumu, hidrofilik (su çeken) yapısı nedeniyle ıslatıldığında ağırlığının 12 katına kadar sıvı emerek ayırt edici bir jel dokusu oluşturuyor.

chia tohumu, çiya

Chia tohumu %16 oranında protein ve %31 oranında yağ içeriyor.  Bu yağ, bitkisel kaynaklı omega-3 bakımından zengin α-linolenik asit (ALA) taşıyor.

chia, çiya, chia tohumu

Kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor ve çinko mineralleri bakımından zengin olan chia tohumu tiyamin ve niyasin vitaminlerinin kaynağı olarak görülüyor.

chia, çiya, chia tohumu

Chia tohumları yoğurda, sebzelere, soslara, bulgura ve pirince eklenerek tüketilebileceği gibi smoothie tariflerinde kullanılabiliyor. Chia tohumlu smoothie tarifime buradan göz atabilirsiniz.

baskül, kantar, tartı, boy ölçer, kilo verme, zayıflama

Yapılan bilimsel çalışmalar, chia tohumunun ağırlık kaybı üzerinde etkili olmadığını gösteriyor.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Obezite ile yaşıyorsanız ya da ağırlık kaybetmeyi hedefliyorsanız chia tohumunu kilo verme beklentisine girmeden ve 2 yemek kaşığını geçmeyecek miktarda tüketin. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıkla kalın.

2.312 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

2 yorum

5 soruda: “Omega 3 yağ asitleri” – Momentum · 2 Aralık 2020 12:23 tarihinde

[…] ALA: Keten tohumu, ceviz, kanola yağı, soya fasulyesi, chia tohumu² […]

Aralık ayında hangi balıkları tüketmelisiniz? – Momentum · 5 Aralık 2020 17:38 tarihinde

[…] 3 yağ asitleri, protein, B1 vitamini, B3 vitamini, B6 vitamini, B9 vitamini, B12 vitamini, A vitamini, D vitamini, fosfor, kalsiyum, selenyum ve iyot yönünden zengin bir besin olan […]

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir