Kökeni Guatemala’nın ve Meksika’nın bereketli topraklarına dayanan chia tohumu; omega 3, posa ve protein içeriği ile dikkat çekiyor.

chia, çiya, chia tohumu

Chia tohumu, hidrofilik yapısı nedeniyle ıslatıldığında ağırlığının 12 katına kadar sıvı emerek ayırt edici bir jel dokusu oluşturuyor.

chia tohumu, çiya

Chia tohumu, % 16 oranında protein ve % 31 oranında yağ içeriyor.  Bu yağ, bitkisel kaynaklı omega-3 bakımından zengin α-linolenik asit (ALA) taşıyor.

chia, çiya, chia tohumu

Kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor ve çinko mineralleri bakımından zengin olan chia tohumu, tiyamin ve niyasin vitaminlerinin kaynağı olarak görülüyor.

chia, çiya, chia tohumu

Chia tohumları; yoğurda, sebzelere, soslara, bulgura ve pirince eklenerek tüketilebileceği gibi smoothie’lerde de kullanılabilir. Chia tohumlu smoothie tarifime buradan göz atabilirsiniz.

baskül, kantar, tartı, boy ölçer, kilo verme, zayıflama

Yapılan çalışmalar, chia tohumunun ağırlık kaybı üzerinde etkili olmadığını gösteriyor.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Obezite ile yaşayan ya da ağırlık kaybetmeyi hedefleyen bireylerin chia tohumunu kilo verme beklentisine girmeden ve 2 yemek kaşığını geçmeyecek miktarda tüketmelerini öneriyorum. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

702 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Diyetisyen Şenol YILDIZ, 1991 yılında Bursa’da doğdu. Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olduktan sonra lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir.

2 yorum

5 soruda: “Omega 3 yağ asitleri” – Momentum · 2 Aralık 2020 12:23 tarihinde

[…] ALA: Keten tohumu, ceviz, kanola yağı, soya fasulyesi, chia tohumu² […]

Aralık ayında hangi balıkları tüketmelisiniz? – Momentum · 5 Aralık 2020 17:38 tarihinde

[…] 3 yağ asitleri, protein, B1 vitamini, B3 vitamini, B6 vitamini, B9 vitamini, B12 vitamini, A vitamini, D vitamini, fosfor, kalsiyum, selenyum ve iyot yönünden zengin bir besin olan […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir