Gerçek anlamda ilginç bir başlık, öyle değil mi? Sık sık ya da nadiren cips tüketiyor olun eminim siz de bu soruyu aklınızdan geçirmişsinizdir.

cips, çips, jips, kırmızı, sarı, atıştırmalık, patates cipsi, mısır cipsi

Bakteriler, mantarlar, bazı ilaçlar, hormonal değişiklikler, obezite, stres ve hipertiroidi fazla miktarda terlemeye neden olabiliyor. Bu durum ayak kokusunu tetikliyor. Bu nahoş kokunun karakteristiği izovalerik asit (C5H10O2) isimli molekül tarafından oluşturuluyor.

emmental peyniri

emmental peyniri

Dallı zincirli bir doymuş yağ asidi¹ olan izovalerik asit aynı zamanda eski kaşar, parmesan, emmental ve pekorino romano gibi peynirlerin yapısında bulunuyor.

pekorino romano

pekorino romano isimli peynir

Bahsettiğim benzerlik cipslerin ayak koktuğu algısını oluşturuyor. Bu durum daha az cips tüketmeniz için yeni bir gerekçe sunabilir, neden olmasın?

¹pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/isovaleric-acid
947 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir