Dünyada en sık görülen iki hastalık diş eti hastalıkları ve çürüklerin insandan insana bulaşma ihtimali bulunuyor. Bu durumda ebeveynler, çocuklarını götürdükleri diş kliniklerinde gerekli sterilizasyon, dezenfeksiyonun sağlandığından ve çocuklarına hastalık bulaşmayacağından emin olmak istiyor. Hastaların bu taleplerini dikkate alan Diş Dostu Derneği, diş kliniklerinde gerekli sterilizasyonun sağlandığını ve koruyucu diş hekimliği uygulamalarının gerçekleştirildiğini belgelemek amacıyla Diş Dostu Klinik Projesi’ni başlattı. 2011 yılı Kasım ayında başlatılan projeye dahil olan klinikler çeşitli denetim aşamalarından geçerek gerekli hijyen koşullarını sağladıklarını hastalarına belgeleyebiliyorlar.

doktor, hekim, tabip, hasta görüşmesi, hekim randevusu

Koruyucu hekimlik uygulamalarıyla ilgili bilgi veren Diş Dostu Derneği Genel Sekreteri Selda Alemdar,

Eğer diş hekiminiz kontrol zamanı geldiğinde size bunu hatırlatıyor ve sizi takip ediyorsa, dişlerinizin minesini güçlendirecek flor uygulaması yapıyor, çocuğunuza dişleri çıkar çıkmaz flor vernik sürüyor, çocuğunuz 6 yaşına geldiğinde yüzey örtücü uyguluyor ve bunun yanı sıra ağız ve diş sağlığı eğitimi veriyorsa dişlerinize önem veriyor demektir. Bu diş hekimi, koruyucu hekimlik açısından sizin için doğru bir tercihtir, diye belirtiyor.

Bu uygulamaların hastaları hem korktukları bir tedaviden hem de masraftan kurtaracağına işaret eden Alemdar,

Koruyucu hekimlik uygulamaları ile çocuğunuzun dişleri güven altında olacak. Diş Dostu Derneği olarak, koruyucu uygulamalar yapan diş hekimlerini destekliyoruz. “Diş Dostu” logosunu kliniklerine asma hakkına sahip diş hekimleri, maksimum hijyen kriterlerine sahiptir.Türkiye Akreditasyon Kurumu’ndan akredite bağımsız PCA tarafından denetlenirler. Diş Dostu muayenehaneler kalite anlayışı içerisinde sürekli yenilenirler, diş hekimleri ve çalışanları sürekli eğitim alırlar, diye de ekliyor.

Ebeveynlerin diş hekimlerinde dikkat etmesi gereken konular şöyle aktarılıyor:

  1. Diş hekiminiz ve yardımcıları önlük, eldiven, maske ve gözlük gibi kişisel koruyucu bariyerler kullanıyor mu?
  2. Her hastadan sonra yüzeyler dezenfekte ediliyor mu ya da koruyucu örtüler değiştiriliyor mu?
  3. Kullanılan sterilizasyon cihazı otoklav mı?
  4. Diş hekiminiz çocuğunuz için koruyucu diş hekimliği uygulamalarını gerçekleştiriyor mu?
  5. Çocuğunuza ağız ve diş sağlığı eğitimi veriyor mu?
disdostu.org/cocugunuza-dis-hekimi-secerken-dikkat/
872 kez okundu

Diş Dostu Derneği

Merkezi İsviçre’de bulunan Toothfriendly International, 1982 yılından beri ağız-diş bakımı ve doğru beslenme bilincini oluşturmak, geliştirmek ve yerleştirmek konusunda çalışmalar yapan uluslararası bir federasyondur. Federasyonun İsviçre, Almanya, Japonya, Kore ve Türkiye’deki yerel dernekleri de kendi ülkelerinde aynı hedefe hizmet etmektedir. Toothfriendly International’ın Türkiye’deki yerel kuruluşu olan Diş Dostu Derneği 1997 yılından beri federasyonun uluslararası misyonu doğrultusunda, Türkiye’de uzun vadede daha sağlıklı kuşaklar yetiştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla çeşitli proje ve etkinlikler düzenlemektedir.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir