Beyin, karaciğer, kalp ve akciğer gibi uzuvların yaşamsal organlar olduğu biliniyor. Hayatın olağan akışı içinde meydana gelen fiziksel travmalar bu organlara zarar verdiğinde ölüm gerçekleşebiliyor.

maket, anatomi, iç organlar

Yaşamsal olmayan organlarda ortaya çıkan travmalar ise ilk etapta hayati risk oluşturmuyor. İskelet kaslarında meydana gelen ezilmeler bu duruma örnek olarak gösterilebiliyor.

trafik kazası, araba, kaza, kırmızı, sarı

Travma sonrasında sağlık kontrollerinin yapılmaması veya gereken önlemlerin alınmaması sonucunda ezilme sendromu oluşabiliyor. Crush sendromu adı da verilen bu sağlık sorununun temel bulgularından birinin akut böbrek yetmezliği¹ olduğu bildiriliyor.

deprem, zelzele, enkaz, yıkım, doğal afet

Ezilme sendromu özellikle trafik kazalarında, maden göçüklerinde ve büyük depremlerde enkaz altından çıkarılan afetzedelerde görülüyor.

ameliyat, operasyon, hasta, damar yolu açma

Büyük kas kütlelerinin travmatize olması sonucunda ortaya çıkan bu durum kandaki sıvı oranı artırılarak ve potasyum değeri düşürülerek tedavi ediliyor. Bu tedavi afetzedenin vücudunun dışarıdan hangi bölgesi görünüyorsa buradan damar yolu açılması suretiyle yapılıyor.

Eskişehir Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Afetzedeye damar yolu açılamaması durumunda ağız yoluyla sadece su veya ayran vermek gerekiyor. Siz siz olun afetzedeyi hemen toparlayacağı düşüncesiyle ona su yerine veya suyla birlikte meyve suyu, çay veya kahve gibi içecekler vermeyin.

Türkiye, Türk bayrağı,

Tüm Türkiye’ye geçmiş olsun. Umarım can kaybımız daha fazla artmadan kurtarma çalışmaları devam eder.

¹tbv.com.tr/bobrek-sagligi/ezilme-crush-sendromu
707 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir