Bunama ismiyle de bilinen demans, unutkanlığı ortaya çıkaran hastalıkların genel adını temsil ediyor. Demans, bilişsel ve entelektüel işlevlerde azalma sonucunda bellek, konuşma, algılama, hesaplama, yargılama, soyut düşünme ve problem çözme gibi bilişsel işlevlerden en az ikisinde bozukluk olması şeklinde tanımlanıyor.

sisli beyin, beyin sisi, brain fog, foggy brain, hafıza

Alzheimer en sık görülen demans tipi olarak gösteriliyor. Demans, birden fazla zihinsel alanda kalıcı ve ilerleyici gerilemenin günlük aktiviteleri bozmasıyla sonuçlanan bir klinik sendroma¹ işaret ediyor.

¹alzheimerdernegi.org.tr/alzheimer-hastaligi-nedir
1.624 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir