Flor çay, balık, tahıllar gibi pek çok besinde bulunan bir elementtir. Düşük dozlarda alınan bu florun herhangi bir zararı olmazken alınan flor miktarı arttığında akut veya kronik toksisite (zehirlenme) meydana gelebilmektedir.

kırmızı bitki çayı, rooibos tea, roybos çayı, roibos (5)

Akut flor toksisitesi daha önce bahsettiğimiz gibi bir anda çok fazla flor yutulması sonucu oluşuyor. Florun değişik dozlarda sürekli alımı sonucu ise dental florozis veya iskeletsel florozis gibi florozis tabloları ile karşılaşıyoruz.

beyaz dişler, gülme, gülümseme, mutlu, kadın

Çocuklarda alınan florun %50’si kemiklerde tutuyor. Yetişkinlerde bu oran %10’a düşüyor.

Florozis, tfi skorlaması, hipoplazi, mine hipoplazisi, diş aşınması

Görsel 1: Florozis’in TFI skorlamasına göre mine hipolazi dereceleri

Dental florozis gelişim dönemindeki çocukların 0,1 mg/kg/gün üzerindeki flor alımı sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Bunun sonucu dişlerde sarı, kahverengi, siyah renklerde ve çeşitli derecelerde olabilen mine hipoplazileri oluşuyor.

dişler, büyük diş, beyaz

Dental florozis riski kesici dişler için 22-26’ncı aylarda çok fazladır. Tüm dişler açısından düşündüğümüzde 0-8 yaş arasındaki dönem de risk taşıyor. Florozis süt dişlerinden çok daimi dişleri etkileyen bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

ağız sağlığı, diş sağlığı, diş çürüğü, çürük, kadın, çocuk, mercek, anne

Günde 8ppm’lik florun yıllar boyunca alınması ile iskeletsel florozis‘ler oluşuyor.

kemik, iskelet, maket

Kronik flor toksisitesine, sulara fazla miktarda flor eklenmesi veya florlu su tüketen bireylerde flor takviyesi gibi durumlarda nadiren rastlıyoruz. Sistemik olarak kullanılmayan topikal uygulama dediğimiz florlu cilalar, vernikler, gargaralar, diş macunlarının kullanımı ile florozis meydana gelme riski ise yoktur. Sağlıklı günler dilerim.

Görsel 1: "Development and psychometric testing of a visual analog scale for dental fluorosis Ramya R, Ajithkrishnan C G, Thanveer K - J Indian Assoc Public Health Dent"
1.718 kez okundu

Diş Hekimi Meryem Çoban

Meryem Çoban, 2018 yılında Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldu. Özel muayenehanede görev yaptıktan sonra devlet hastanesi bünyesinde diş hekimliği yapan Meryem Çoban, Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir