Aniden ortaya çıkarak büyük yıkımlara yol açan depremlerin ülkemizde en sık görülen doğal afet türü olduğu belirtiliyor.

Deprem, çatlak duvar, yıkım

Günümüz teknolojisi depremler ortaya çıkmadan önce bunlar hakkında detaylı bilgi veremiyor. Bu durum depreme karşı her an hazırlıklı olmamızı gerektiriyor.

Deprem çantası, deprem torbası, deprem kutusu

Depreme hazırlıklı olmak için acil durum çantanızı hazır bulunun. Deprem çantanızda, ilk yardım kiti, ilaçlar, polar battaniye, yağmurluk, düdük, el feneri, radyo, yedek pil, taşınabilir şarj cihazı (powerbank), çakmak, çok fonksiyonlu çakı, peçete ve mendil gibi gereçlerin yanında aşağıdaki besinleri mutlaka bulundurun.

su, içme suyu, temiz kalabak su, hamidiye su, metal su matarası

Su

Deprem çantanızda bulunması gereken yedi besinden ilki, yaşamın sürekliliği için elzem besin ögesi olan sudur.

ceviz, yağlı tohum, kabuklu kuru yemiş, kuruyemişler

Yağlı tohumlar

Ceviz, badem, fındık ve tuzsuz fıstık gibi yağlı tohumlar; yüksek enerji içermelerinin yanında uzun süre tok kalmayı destekleyen diyet lifi, bitkisel protein ile çok miktarda vitamin ve mineral içeriyor.

kuru meyve, kurumeyve

Kuru meyveler

Kuru incir, kuru kayısı, kuru üzüm, kurt üzümü, yaban mersini kurusu, kuru erik, dut kurusu ve hurma gibi kuru meyveler küçük hacimlerine oranla iyi birer enerji kaynağıdır.

leblebi, kavrulmuş nohut, beyazleblebi, sarıleblebi

Leblebi

Beyaz veya sarı leblebi, yüksek karbonhidrat içeriği nedeniyle gereksinim duyulan enerjinin iyi bir kaynağı olabilir.

konserve, tavuk noodle, market rafı, teneke

Konserveler

Lezzetlerini büyük ölçüde yitirmeden besinlerin uzun süre depolamak için kullanışlı bir yöntem olan konservelerden ton balığı, bezelye, barbunya, börülce, fasulye ve nohut deprem çantanızda yer verebileceğiniz besinlerdir.

kraker, karbonhidrat, unlu atıştırmalıklar, fırında yapılan ara öğünler

Bisküvi, şeker, galeta ve krakerler

Her ne kadar sağlıklı beslenmede yerleri olmasa da bisküvi, şeker, galeta ve kraker gibi gıdalar, acil durumlarda kurtarıcı olabiliyor.

siyah çikolata, bitter

Bitter çikolata, fıstık ezmesi ve çikolata barları

Bitter çikolata, fıstık ezmesi ve çikolata barları içerdikleri yüksek enerji nedeniyle acil durum çantanızda bulundurabileceğiniz gıdalar arasında yer alıyor.

Yardım, yardım eli uzatmak, depremde yardım, karanlık, el ele

Acil durum çantanızı düzenli olarak kontrol ederek bozulabilecek besinleri yenileriyle değiştirmeyi unutmayın.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Deprem sonrasında yardıma ihtiyaç duyabilecek bebek, çocuk, yaşlı, engelli ve hamilelere destek olabilirsiniz. Tedbirli ve sağlıklı günler diliyorum.

3.905 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir