Cildiye ya da deri ve zührevi hastalıkları olarak da bilinen dermatoloji, sağlığın korunmasıyla ve kendi alanı içerisinde bulunan hastalıkların önlenmesiyle/tedavi edilmesiyle ilgileniyor. Dermatoloji hangi hastalıklarla ilgileniyor, dermatoloji uzmanı nasıl olunuyor, dermatoloji eğitimi kaç yıl sürüyor ve MHRS üzerinden dermatoloji randevusu nasıl alınıyor? Sorularına yanıtlar vereceğiz.

dermapen, cilt estetik

Dermatoloji hangi hastalıklarla ilgileniyor?

 • Sık sık tekrar eden ağız içi yaraları, uçuk
 • akne, mantar, nasır, siğil, sivilce
 • bel soğukluğu,
 • deri kanseri, egzama, alerjik deri hastalıkları, sedef hastalığı
 • saç dökülmesi,
 • vücudun herhangi bir yerinde renk değişikliği, kaşıntı
 • iyileşmeyen ya da geç iyileşen deri yaraları, cilt lekeleri, benler, çiller, doğum lekeleri,
 • tırnak bozuklukları,
 • ayak, koltuk altı terlemeleri,
 • kıl dönmesi, aşırı kıllanma,

Dermatoloji, patoloji, radyoloji, klinik laboratuvar, beslenme ve diyet polikliniği, psikoloji ve fizik tedavi üniteleri gibi tıbbi branşlarla ve birimlerle koordineli olarak çalışıyor. Bu hastalıklardan birine ya da birkaçına sahipseniz dermatoloji hekiminizle görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

doktor, kadın fizyoterapist, kadın danışan, fizyoterapi seansı

Dermatoloji uzmanı nasıl olunuyor?

Dermatoloji alanında uzman olmak için tıp lisans programından mezun olduktan sonra kısaca TUS olarak bilinen tıpta uzmanlık eğitimi giriş sınavında başarılı olmalı ve ilgili üniversitede dermatoloji alanında asistanlık yaparak uzmanlık diplomanızı almış olmalısınız.

ders çalışma, okuma, araştırma yapma, kitaplar

Dermatoloji eğitimi kaç yıl sürüyor?

Dermatoloji uzmanları tıp fakültesinde 6 yıl eğitim gördükten sonra dermatoloji alanında 4 yıl asistanlık yapıyor. Bir dermatoloji hekimi toplamda 10 yıl okuyor.

mhrs randevu alma

MHRS üzerinden dermatoloji randevusu nasıl alınıyor?

Merkezi hekim randevu sistemi (MHRS) üzerinden dermatoloji randevusu alabilirsiniz. Bunun için iki yol bulunuyor:

 • Alo 182 çağrı merkezini arayın. Bağlanacağınız canlı operatör size en uygun hastaneyi ve randevu tarihini sistemden bularak dermatoloji randevunuzu oluşturacaktır.
 • MHRS web sitesi olan mhrs.gov.tr üzerinden dermatoloji randevusu almak için randevu al düğmesine dokunun/tıklayın ardından üye olun ya da üyeliğiniz varsa TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek istediğiniz hastaneden ve dermatoloji hekiminden dermatoloji randevusu alın.

Gelemeyeceğiniz randevuyu iptal ettirmeyi unutmayın. İptal işlemini yine Alo 182 çağrı merkezi üzerinden ya da MHRS web adresi üzerinden yapabilirsiniz.

cilt, yüz, deri, e vitamini

Diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu nasıl alınıyor?

Kamu kurumlarından diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu almak için sırasıyla iç hastalıkları, psikiyatri, fiziksel tıp-rehabilitasyon ya da ortopedi bölümlerinden randevu alarak diyetisyenle, psikologla ya da fizyoterapistle görüşmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Hekiminiz uygun görmesi durumunda sizi ilgili uzmana konsülte edecektir.

diyetisyen, danışan, bel ölçümü, antropometrik ölçüm, diyet ofisi

Özel sağlık kuruluşlarında ise doğrudan diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ek bir işlem bulunmuyor. Sağlıklı ve keyifli günler diliyoruz.

501 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir