Pankreastan yeterli miktarda insülin üretilememesi ya da pankreasın ürettiği insülin hormonunun vücut tarafından etkili bir şekilde kullanılamaması durumunda gelişen hastalığa diyabet ya da şeker hastalığı adı veriliyor.

pankreas, organlar

pankreas

Kronik yani yaşam boyu devam eden bir hastalık olan diyabet, glukoz adı verilen kan şekerinin yükseldiği (hiperglisemi) bir tablo oluşturuyor.

glikometre, kan şekeri ölçümü, diyabet, steteskop

Tüketilen besinlerin çoğu enerji elde edilmesi amacıyla glukoza dönüştürülüyor. Diyabette glukoz molekülleri hücre içine yeterli oranda giremediği için bunlar karaciğerde ve yağ dokusunda depolanıyor.

fava, bakla mezesi, Türk favası

Diyabeti olmayan bir bireyin açlık durumunda kan şekeri düzeyi 120 mg/dl, tokluk hâlinde yani yemeğe başladıktan iki saat sonra ise 140 mg/dl’nin üstüne çıkmıyor. Açlıkta veya toklukta ölçülen kan şekeri düzeyinin bu değerlerin üstünde olması diyabet varlığını gösteriyor.

insülin pompası, diyabet cihazı, şeker hastası pompa

Diyabet, açlık kan şekeri ölçümü veya oral glikoz tolerans testi yapılarak saptanıyor. Eğer açlık kan şekeri 100-125 mg/dl arasındaysa gizli şeker veya pre-diyabet; 126 mg/dl ve üstündeyse diyabet tanısı hekim tarafından konuyor.

Diyabet, diyabet takibi, şeker hastalığı, takvim, şeker ölçüm cihazı, kan şekeri ölçümü

Oral glikoz tolerans testinde glikozdan zengin sıvı alındıktan 2 saat sonraki kan şekeri 140-199 mg/dl aralığındaysa gizli şeker, 200 mg/dl ve daha yüksek bir değerse diyabet tanısı konuyor.

1.601 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir