Çocuğunuz obezite veya diğer sağlık sorunları nedeniyle diyetisyen tarafından hazırlanmış bir beslenme programı uyguluyorsa yeme alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz gerekebilir.

zorbalık-anksiyete-okul-çocuk-siberzorbalık-teknoloji-çocuklar-psikoloji-çocuk psikolojisi-öğretmen

Çocukların yeme alışkanlıklarının aile içinde nasıl şekillendiğinden “Ebeveyn tutumları çocukların yeme davranışını nasıl etkiliyor?” isimli yazımda bahsetmiştim. Şimdi de beslenme programı uygulayan çocuğunuz için neler yapabileceğinize bakalım.

çocuk, anne, yemek, aperatif, alternatif, etkinlik, mutfak, aile

Model olun

Çocuğunuz çok küçük yaşlardan itibaren sizin davranışlarınızı gözlemliyor ve sizi taklit ediyor. Birçok davranışı da bu yolla öğreniyor. Bu nedenle sağlıklı beslenme konusunda çocuğunuza model olabilirsiniz.

çocuk, anne, yemek, model, obezite, çocuk, obez çocuk

Yemeklerinizi beraber tüketin

Sofraya birlikte oturmanız çocuğunuzla aranızdaki duygusal paylaşımı artırıyor ve çocuğunuzun düzenli beslenmesine yardımcı oluyor.

saat, zaman, yemek zamanı, plan

Rutin oluşturun

Çocuklar rutinleri seviyorlar ve tutarlı davrandığınızda size uyum sağlıyorlar. Yemek yediğiniz yerin ve öğün saatlerinin düzenli olmasına özen gösterin. Yemek yediğiniz alanı başka işler için kullanmayın. Çocuğunuzun televizyon, bilgisayar veya tablet karşısında yemek yemesine izin vermeyin ve bu kurala siz de uyarak çocuğunuza model olun.

masa, yemek, yemek masası, model, çocuk, obezite

Sofra düzeninizi planlayın

Sadece yiyeceğiniz miktarda yemeği sofranızda bulundurun. Çocuğunuzun tabağını ayırın ve ona kendi tabağınızdan yemek yedirmemeye dikkat edin. Ayrıca beslenme programında yer almayan besinleri sofrada bulundurmayın.

Gazlı içecekler yerine içme suyu veya maden suyu kullanarak çocuğunuza model olabilirsiniz.

obezite, çocuk, obez çocuk, kraker, abur cubur, obezite

Paketli gıda tüketiminizi gözden geçirin

Ailenizin sağlığı için paketli gıdaları (çikolata, cips, şeker, kraker vb.) satın almamaya özen gösterin. Satın alıyorsanız bu ürünleri çocuğunuzun erişemeyeceği yerlerde muhafaza edin. Ayrıca paketli gıdalara alternatifler oluşturmayı deneyebilirsiniz.

obezite, hamburger, abur cubur, kalori, çocuk obezite, çocuk diyet

Ödüllendirin

Çocuğunuz beslenme programına uyum sağladığında onu pekiştirmeniz önemlidir. Ağırlık kaybını değil, ağırlık kaybını sağlayan davranışları ödüllendirin. Ödülün ne olacağına çocuğunuzla birlikte karar verin. Ancak besinleri ödül olarak kullanmayın. Çocuğunuz diyetini uygulamadığı zaman onu asla cezalandırmayın.

terapi, psikoterapi, psikolog, çocuk, çocuk psikoloğu, su, masa

Çocuğunuzun yeterli ve dengeli beslenme yolunda attığı adımlarda ona yardımcı olun. Yukarıda bahsettiğim konuları planlamakta zorluk yaşıyorsanız diyetisyen desteğinin yanında psikolog ile de görüşebilirsiniz.

1.438 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam etmektedir. 2014 yılından itibaren Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapmaktadır.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir