Yönetim, tedavi, öğretim, toplum sağlığı ve araştırma dallarında1 görev yapan diyetisyenlerin kendi alanları dışında çalışabildikleri pozisyonları derledim. Yararlı olmasını diliyorum, hadi içeriğe geçelim.

araştırma, genetik, kalıtım, laboratuvar, üniversite, akademisyen

1 • Akademisyen

Üniversite ve benzeri yükseköğrenim kurumlarında araştırma yapan, öğrencilere ders veren ve özgün çalışmalarla alanına katkı sağlayan kişilere akademisyen deniyor. Diyetisyenler beslenme bilimleri, diyetetik, toplum beslenmesi, toplu beslenme sistemleri, beslenme ve metabolizma, halk sağlığı, biyokimya, anatomi, fizyoloji, genetik, sinirbilimleri, tıp etiği ve tarihi, sağlık iletişimi, gıda güvenliği, gastronomi, egzersiz ve spor bilimleri gibi çok geniş alanlarda akademik çalışmalar yapabiliyor.

doktor, sağlık personeli, beyaz önlük, hastane

2 • Daire başkanı

Kamu kurumlarının belirli bir dairesinde çalışan bütün görevliler üzerinde genel yönetim, denetim, iş bölümü yapma, çalışma düzenini sağlama, yetiştirme ve hizmet içi eğitim verme yetkilerine sahip olan personel daire başkanı olarak tanımlanıyor. Daire başkanı olabilmek için bazı özel şartlar aranıyor.

Psikolog, psikolojik danışma, psikiyatri doktoru, yaşam koçu

3 • Şube müdürü

Biriminde görev yapan personeller arasında işbölümünü sağlayan, gerekli denetimi ve gözetimi yapan, biriminde yapılan işlerle ilgili olarak haftalık rapor hazırlayarak yöneticisine sunan ve görevleriyle ilgili tüm mevzuata hakim olan personel şube müdürü olarak tanımlanıyor. Kamu kurumlarında şube müdürü olabilmek için bazı özel şartlar aranıyor.

doktor, hekim, tabip, hasta görüşmesi, hekim randevusu

4 • Medikal ürün sorumlusu

Medikal ürünün tasarım, pazarlama ve satış süreçlerini yöneten kişilere medikal ürün sorumlusu ismi veriliyor. Diyetisyenler besin takviyesi üretimi, görüntüleme ekipmanları, vücut analiz cihazları ve diğer tıbbi malzemelerin üretimini yapan şirketlerde medikal ürün sorumlusu olarak görev yapabiliyor.

kadın, ders, hoca, öğretmen, eğit, tahta, bilim, öğren, zeka, zeki, min

5 • Öğretmen

Diyetisyenler Ortaöğretim Alan Öğretmenliği branşında lisansüstü eğitim alarak veya pedagojik formasyon programını tamamlayarak öğretmen olabiliyor. Diyetisyenler en çok yiyecek ve içecek hizmetleri bölümünde öğretmenlik yapıyor.

iş görüşmesi, takım elbise, kravat, toplantı, alpha male, alfa adamı, alfa erkek

6 • Firma temsilcisi

Firma temsilcisi, sorumlu olduğu markanın üretimden iletişime kadar pek çok farklı alanda görev yapıyor. Diyetisyenler diyet kliniklerinde, spor stüdyolarında, kapıya teslim diyet yemeği üreten şirketlerde ve toplu beslenme kuruluşlarında firma temsilcisi olarak görev yapabiliyor.

çalışma, çalışma motivasyonu, motivasyon, bilgisayar, teknoloji, çalışmak, çalışkan, proje, araştırma

7 • Proje sorumlusu

Diyetisyenler geliştirdikleri projelerle çalıştıkları şirketin alım-satım, üretim, satış ve pazarlama süreçlerinden sorumlu oluyor.

yemek, sofra, yemek hazırlama, tempe, tempeh, soya ürünü, soya fasulyesinden yapılan endonezya besini

8 • Operasyon direktörü

Diyetisyenler görev yaptıkları şirketlerin bütün operasyonlarını takip ederek ve yönetim fonksiyonunu ellerine alarak operasyon direktörlüğü yapabiliyor.

espresso kahve

9 • Üretim sorumlusu

Şirketlerin üretim faaliyetleri geliştiren, standartlara uygun şekilde üretim yapılmasını sağlayan ve personelleri yönlendiren kişiler üretim sorumlusu olarak tanımlanıyor. Diyetisyenler gıda firmalarında ve toplu beslenme yapan kuruluşlarda üretim sorumlusu olarak mesleğini icra ediyor.

iş sağlığı, iş güvenliği, osgb, isg, iş sağlığı ve güvenliği

10 • İş sağlığı ve güvenliği uzmanı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yetkilendirdiği kurumlardan eğitim alarak yapılan sınavlarda başarılı olan kişiler iş güvenliği uzmanı olabiliyor. Konuya ilişkin geniş bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

toplantı, buluşma, akademik seminer, sağlık personelleri, yönetim

11 • Klinik destek personeli

Sağlık meslek mensuplarına medikal cihazların kullanımını anlatan, teknik eğitimler veren, gerektiğinde uygulama yapan kişi klinik destek personeli olarak tanımlanıyor. Diyetisyenler açık öğretim fakültelerinin Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon, Laborant ve Veteriner Sağlık, Sosyal Hizmetler, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Sağlık Yönetimi, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik, Yaşlı Bakımı programlarından birini tamamlayarak klinik destek personeli olabiliyor.

İlkyardım, kardiyak arrest, kalp masajı, kalp krizi, maket

12 • İlkyardım eğitici eğitmeni

Sağlık alanında diplomaya sahip olan unvanlar Sağlık Bakanlığı onaylı ilkyardım eğitici eğitmeni olabiliyor. İlk yardım eğitici eğitimi alan diyetisyenler sürücü kurslarında, özel okullarda, kamuya ve özel sektöre ait tüm kurum ve kuruluşlarda görev yapabiliyor.

diyet, not, sarımsak, sunum, diyet listesi, diyetisyen, domates, yazı, yazar

13 • Editör

Kitap, gazete, dergi, sosyal medya veya web siteleri gibi ortamlarda sistematik içerikler planlayan, bu içerikleri gözden geçiren ve revize eden kişiler editör olarak tanımlanıyor. Diyetisyenler akademi, sağlık, beslenme ve diyetetik ile gastronomi alanlarında editörlük yapabiliyor.

oyuncak, kadın, hamile, gebe

14 • Doğum koçu

Hekim, ebe, hemşire, diyetisyen, spor eğitmeni, fizyoterapist, psikolog ve psikolojik danışman unvanına sahip bireyler sertifikalı doula eğitimi alarak doğum koçluğu yapabiliyor.

makarna, sos, bilgisayar, mac, laptop, online, dizi, film, internet, boş zaman, yemek, atıştırma, yiyecek

15 • E-ticaret yöneticisi

Diyetisyenler e-ticaret yöneticisi olarak çalışabiliyor. Görev yaptığı şirketin hedef kitlesiyle ve marka değerleriyle uyumlu olarak çevrimiçi pazarlama ve iletişim stratejilerinin belirleyen e-ticaret yöneticisi (müdürü), elektronik ortamda yapılan bütün ticari faaliyetleri sorunsuz olarak yönetme ve iyileştirme sorumluluğunu üstleniyor.

1beslenmevediyetdergisi.org/index.php/bdd/article/download/1098/980
3.251 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir