Ana vatanlarına göçmüş Bulgaristan Türkleri muhacir olarak isimlendiriliyor. Muhacirlerin yöresel hamur işlerine dızmana adı veriliyor. Dızmana, göçmen böreği veya Eskişehir çöreği olarak da biliniyor.

dızmna, göçmen böreği, balkan çöreği, bulgaristan böreği,

Dızmana Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ gibi Trakya illerinin yanında Bursa ve Eskişehir yörelerinde de yaygın olarak yapılıyor ve tüketiliyor.

dızmna, göçmen böreği, balkan çöreği, bulgaristan böreği,

Dızmana, mayalı hamurun içine çökelek peyniri ve yoğurt konularak ya da lokma lokma kesilmiş mayasız hamurun üzerine süt kaymağı veya yumurta sürülerek fırında pişiriliyor.

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Yaklaşık 90 gram olan 1 porsiyon dızmana 160 Kkal enerji veriyor. Herhangi bir kronik hastalığınız yoksa haftanın bir günü, yanına sade kahve ya da açık çay ekleyerek dızmanayı ara öğün olarak kullanabilirsiniz. Sağlıklı ve keyifli günler diliyorum.

1.507 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

1 yorum

Hacer Çolak · 4 Kasım 2022 14:57 tarihinde

Şahane bir paylaşım🥰

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir