Ana vatanı Amerika kıtası olan ve ilk kez M.Ö. 7500 yıllarında yetiştirilen biberin paprikasivri biber, çarliston biberi, dolmalık biber, kırmızı biber ve domates biberi gibi çok sayıda çeşidi bulunuyor.

dolma biberi, dolmalık biber

Dolmalık biber ise yeşil ve sarı üzere iki türden oluşuyor. Dolmalık biber olgunlaştığında veya güneşte kuzun süre kaldığında kızarıyor.

dolma biberi, dolmalık biber

C vitamini yönünden son derece zengin bir besin olan dolmalık biber, içerdiği kapsaisin nedeniyle metabolik hızı artırabiliyor. 

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Dolmalık biberi diyetinize eklemekten çekinmeyin. Biber dolmalarına geldiğimizde ise zehir ve ilacın farkı dozudur deyişini anımsayın. 2 orta boy etli biber dolması yediğinizde diyetinizden 1 köfte büyüklüğünde eti, 4-5 yemek kaşığı sebzeyi, 2 tatlı kaşığı kadar yağı ve 1 dilim ekmeği çıkartmayı unutmayın. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1.870 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir