Bebeklikten okul çağına doğru hızla değişen yeme davranışı; ebeveynlerin yemek ile ilgili tutumlarından büyük oranda etkilenir. Olumsuz tutum ve davranışlar, çocukların beslenme ve yeme bozuklukları geliştirmesinde temel oluşturabilir.

çocuk,çocuk, beslenme, çocuk beslenmesi, karpuz, yemek, yiyecek, kız anne, kurabiye, ödül, ceza, yemek

Yiyeceklerin rahatlama aracı olarak kullanılması

Bazı ebeveynler çocukları huzursuz olduğunda onlara yiyecek verirler.  Huzursuzluğun kaynağı her zaman açlık olmayabilir. Bu nedenle ebeveynler, çocuğu yiyecek ile avutmadan önce onun ne hissettiğini ve niçin rahatsız olduğunu anlamaya çalışmalıdır. Aksi takdirde sıkıntısını ve duygusunu ifade edemeyen çocuk,  kendisini yiyeceklerle rahatlatmayı öğrenir.

çocuk, beslenme, çocuk beslenmesi, karpuz, yemek, yiyecek, kız, yemek, şeker, tatlı, sunum, kase, ödül, yemek, çocuk, beslenme

Yiyeceklerin ödül ve ceza olarak kullanılması

Ebeveynlerin çocuklarını yiyecek ile ödüllendirmesi veya cezalandırması çocuğun yiyecekleri farklı duygularla eşleştirmesine yol açar. Aynı zamanda yemek yediği zaman ödüllendirilen yemediği zaman cezalandırılan çocuklar, doğal açlık hissini takip etmekte zorlanabilir.

O tabak bitmeden kalkamazsın!

kız öğrenciler, ders çalışma, teneffüs, okul

Kilo ve sağlığın ilişkilendirilmesi

Bazı ebeveynler kilolu olan çocukların daha sağlıklı ve mutlu olduğunu düşünürler. Hasta olmalarından kaygılandıkları için çocuklarına daha fazla yemek yedirirler. Ailesinin bu tutumunu fark eden çocuk yemek ile hastalığı ilişkilendirerek hasta olmamak için gereğinden fazla yiyecek tüketebilir.

yemek, şeker, tatlı, sunum, kase, ödül, yemek, çocuk, beslenme,çocuk, yemek, model, obezite, sebze, meyve, mutfak

Çocuklara, yiyeceklerin hayatı sürdürmek için gerekli enerji kaynağı olduğu öğretilmelidir. Ebeveynler, çocukların doğal açlık hislerine göre yemek yemesini desteklemeli ve sağlıklı beslenme konusunda onlara model olmalıdır.

807 kez okundu

Psikolog Cenk UMUR

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olan Psikolog Cenk Umur, lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2014 yılında göreve başladığı Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Sağlıklı Hayat Merkezi’nde danışmanlık hizmeti vermektedir.

1 yorum

Diyet uygulayan çocuğunuza nasıl destek olabilirsiniz? – Momentum · 9 Haziran 2020 16:19 tarihinde

[…] yeme alışkanlıklarının aile içinde nasıl şekillendiğinden “Ebeveyn tutumları çocukların yeme davranışını nasıl etkiliyor?” isimli yazımda bahsetmiştim. Şimdi de beslenme programı uygulayan çocuğunuz için neler […]

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir