Bebeklikten okul çağına doğru hızla değişen yeme davranışı ebeveynlerin yemek ile ilgili tutumlarından büyük oranda etkileniyor. Olumsuz tutum ve davranışlarınız çocuklarınızın beslenme ve yeme bozuklukları geliştirmesinde temel oluşturabiliyor.

çocuk,çocuk, beslenme, çocuk beslenmesi, karpuz, yemek, yiyecek, kız anne, kurabiye, ödül, ceza, yemek

Yiyeceklerin rahatlama aracı olarak kullanılması

Huzursuzluk yaşayan çocuğunuzu yiyecekle rahatlatmaya çalışsanız da huzursuzluğun kaynağı her zaman açlık olmayabiliyor. Bu nedenle çocuğunuzu yiyecek ile avutmadan önce onun ne hissettiğini ve niçin rahatsız olduğunu anlamaya çalışın. Sıkıntısını ve duygusunu ifade etmesine izin vermediğinizde çocuğunuz kendisini yiyeceklerle rahatlatmayı öğreniyor.

çocuk, beslenme, çocuk beslenmesi, karpuz, yemek, yiyecek, kız, yemek, şeker, tatlı, sunum, kase, ödül, yemek, çocuk, beslenme

Yiyeceklerin ödül ve ceza olarak kullanılması

Çocuğunuzu yiyecek ile ödüllendirdiğinizde veya cezalandırdığınızda çocuğunuz yiyecekleri farklı duygularla eşleştiriyor. Bunun yanında çocuğunuzu yemek yediği zaman ödüllendiriyor, yemediği zaman cezalandırıyorsanız çocuğunuz doğal açlık hissini takip etmekte zorlanabiliyor.

O tabak bitmeden kalkamazsın!

kız öğrenciler, ders çalışma, teneffüs, okul

Kilo ve sağlığın ilişkilendirilmesi

Kilolu çocukların daha sağlıklı olduğunu düşünüyorsanız ve hasta olacağı kaygısıyla çocuğunuza fazla yemek yediriyorsanız çocuğunuz hasta olmamak için gereğinden fazla yiyecek tüketmeyi alışkanlık haline getirebiliyor.

yemek, şeker, tatlı, sunum, kase, ödül, yemek, çocuk, beslenme,çocuk, yemek, model, obezite, sebze, meyve, mutfak

Çocuğunuza, yiyeceklerin hayatı sürdürmek için gerekli enerji kaynağı olduğu öğretebilirsiniz. Çocuğunuzun doğal açlık hissine göre yemek yemesini destekleyerek sağlıklı beslenme konusunda ona model olabilirisiniz.

1.455 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam etmektedir. 2014 yılından itibaren Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapmaktadır.

1 yorum

Diyet uygulayan çocuğunuza nasıl destek olabilirsiniz? – Momentum · 9 Haziran 2020 16:19 tarihinde

[…] yeme alışkanlıklarının aile içinde nasıl şekillendiğinden “Ebeveyn tutumları çocukların yeme davranışını nasıl etkiliyor?” isimli yazımda bahsetmiştim. Şimdi de beslenme programı uygulayan çocuğunuz için neler […]

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »